Na Sibiři našli zmrzlé tělo štěněte z doby před 12 tisíci lety

Vědci v Rusku odebrali vzorky tkáně z mumifikovaného štěněte, které bylo asi 12 000 let zamrzlé v permafrostu na Sibiři. Jde o nejstarší podobný nález. Nalezený psík je podle vědců velmi dobře zachovaný. Jinou psí mumii našli na stejném místě v roce 2011. Předpokládá se, že oba psi zahynuli při sesuvu půdy. Je možné, že už byli domestikováni lidmi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci v Rusku odebrali vzorky tkáně z mumifikovaného štěněte

Vědci v Rusku odebrali vzorky tkáně z mumifikovaného štěněte | Foto: Youtube; Siberian Times

Zmrzlé štěně objevili v bahně jedné z jakutských řek na ruském Dálném východě. Po tisíciletí leželo v permafrostu, než se loni objevilo v bahně a na stejném místě, kde už v roce 2011 lidé našli jinou psí mumii.

Stáří obou psů vědci odhadují na 12 450 let, což z nich dělá nejstarší dochované mumie na světě. Oba psi zřejmě zemřeli při sesuvu půdy a je prý možné, že už tehdy je chovali lidé.

Podle vědců z Moskevského geologického institutu je analyzované štěně velmi dobře zachovalé - v dobrém stavu jsou kůže, srst, zuby a dokonce i vnitřní orgány. Ze všeho nejvíc vědci oceňují stav mozku - ten je podle nich zachovalý ze 70 až 80 procent.

Ruští experti ho chtějí vyjmout a studovat. Už teď ho napustili formalinem, aby vydržel co nejdéle i potom, co se dostal z podmínek, které ho zakonzervovaly na tisíce let.

Asi nejslavnější ledovou mumií je pravěký muž zvaný Ötzi, nalezený v rakouských Alpách na začátku 90. let, který je starý přibližně 5100 až 5300 let. O trochu méně známá je pak mumie Juanita - náctiletá incká dívka z 15. století, nalezená v peruánských Andách.

Nalezené mumie pomáhají odhalovat věci, které jinak archeologům zůstávají neznámé - v případě lidských mumií to bylo například oblečení a boty, které se v běžných podmínkách rozpadnou, stejně tak nástroje a podobně.

Ötzi, muž z ledovce | Foto: South Tyrol Museum of Archaeology

Díky Ötzimu se mimo jiné zjistilo, že lidé už v jeho době měli tetování. Ale možná ještě zásadnější jsou objevy, které jsou na hranici biologie a genetiky - Ötzi měl v sobě podíl neandrtálských genů, což naznačilo, že se různé lidské druhy vzájemně mísily. Vědce překvapilo i to, že v Ötziho těle našli červené krvinky.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme