Nadační fond Neuron ocenil pět českých vědců. Cenu získal i onkolog Koutecký

Pět českých badatelů ocenil za přínos světové vědě nadační fond Neuron. Byl mezi nimi třeba sociolog Ivo Možný nebo chemik Josef Paldus. Vůbec poprvé ale cenu v oblasti medicíny získal lékař, který celý život působí v České republice – onkolog Josef Koutecký.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu Nadačního fondu Neuron získal za medicínu onkolog Josef Koutecký | Foto: Pavla Lioliasová | Zdroj: Český rozhlas

Josef Koutecký začínal jako lékař v 60. letech na dětské chirurgii v pražské nemocnici na Karlově. V té době umíralo na rakovinu 97 procent nemocných dětí. Onkolog ale začal zavádět nové metody, které se do té doby na malé pacienty vůbec nepoužívaly.

„Samozřejmě jsem byl první, kdo začal s chemoterapií, protože snaha o operaci byla vždycky, ale v podstatě se to nikdy nepovedlo,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nadační fond Neuron ocenil pět vybraných českých vědců z oborů matematiky, fyziky, chemie, společenských věd a medicíny

Na začátky své lékařské praxe vzpomíná lékař s úsměvem.

„V té době se už i dětská chirurgie superspecializovala, jeden dělal urologii, jeden proktologii, jeden kardiochirurgii a já byl nejmladší, když jsem tam přišel. Chtěl jsem se taky za nějaký ten rok stát v něčem lepším, než jsou ti ostatní,“ vzpomíná.

Podle předsedy poroty Josefa Veselky je onkolog vůbec prvním oceněným v oblasti medicíny, který žije a pracuje výhradně v České republice.

„Všichni ostatní byli zajímaví tím, že skutečně měli veliký přesah pro světovou medicínu a také žili v zahraničí. A profesor Kopecký vlastně založil obor dětské onkologie v České republice a stal se ikonou české medicíny v českém prostředí,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Onkolog Josef Koutecký si cenu vysloužil i proto, že jako jeden z mála nominovaných žije a pracuje výhradně v České republice

V oblasti společenských věd získal skleněnou sošku za přínos světové vědě sociolog Ivo Možný. Ten ocenění přičítá i svému věku.

„Se mnou a přede mnou šlo mnoho lidí lepších než já, ale po osmdesátce konkurence řídne a nakonec člověk k té ceně i dozraje,“ dodává s úsměvem.

Nadační fond Neuron, který založil podnikatel Karel Janeček, mezi dalšími ocenil chemika Josefa Palduse, fyzika Petra Hořavu a matematika Eduard Feireisla. Organizátoři také příští rok poprvé udělí cenu v oblasti biologie.

Detail ceny Nadačního fondu Neuron | Foto: Lukáš Bíba

Anna Maňourová, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme