Nadační fond Neuron ocenil šest českých vědců do 40 let

Mladí čeští vědci do 40 let převzali ve středu večer ceny Neuron. Letos poprvé se udílely v šesti kategoriích, nově totiž přibyl obor biologie. Mezi oceněnými jsou například Helena Fulková, která jako první Češka naklonovala myš, nebo ekonom Filip Matějka za teorii racionální nepozornosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekonom Filip Matějka získal cenu Neuron

Ekonom Filip Matějka získal cenu Neuron | Zdroj: ČTK

V té se snaží vysvětlit, proč člověk vnímá jen to, co považuje za důležité. Nově se teď snaží celou teorii aplikovat i na politiku.

„Nepozornost voličů je obrovská a to zatím v teoriích politické ekonomie není moc zahrnuto. Přitom když se podíváte, čím je třeba Donald Trump úspěšný, tak zrovna pozornost nebo nepozornost voličů nebo to, že dokáže přitáhnout pozornost lépe než někteří jiní politici, je naprosto zásadní. A to je to, co tam vkládáme,“ přiblížil.

Každého z oceněných badatelů vybrala tříčlenná vědecká rada, vysvětlila ředitelka Nadačního fondu Neuron Hana Křepelková-Rezková.

„Podle jejich publikační činnosti i podle určité originality a odvahy jejich už vykonané práce. Hlasování pak vybere jednoho vědce a tomu udělí určitou prémii 250 tisíc korun a tyto peníze už nejsou určeny a vázány na konkrétní výzkum do budoucna, ale je to vlastně poděkování do minulosti. Takže s těmito penězi už může laureát vlastně dělat cokoliv,“ dodala.

Helena Fulková, která jako první Češka naklonovala myš, převzala cenu Neuron | Foto: ČTK

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme