Nejvíc nových léků vyvíjí vědci proti rakovině

Vědecké týmy společně s farmaceutickými firmami nejčastěji vyvíjejí léky na onkologická onemocnění. Právě rakovina plic, prsu, kůže nebo leukémie jsou diagnózy, proti kterým se snaží badatelé najít co nejúčinnější preparáty. Mezi další choroby, proti kterým se intenzivně hledají účinné látky, patří vzácná a kardiovaskulární onemocnění a také dýchací potíže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř

Laboratoř | Foto: Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP)

Mladý vědec Pavel Plevka z brněnského výzkumného institutu CEITEC získal nedávno na výzkum grant dva miliony eur. Se svým týmem bude zkoumat pikornaviry, které způsobují nachlazení, ale i některé závažné nemoci.

„My budeme zkoumat, co se děje, když virus infikuje buňku. Budeme to zkoumat ze strukturního hlediska tak, abychom získali informace, které umožní následný vývoj léků, které by právě zabraňovaly pomnožování viru,“ vysvětlil Plevka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o nových lécích připravila redaktorka Petra Benešová

Vývoj nových léčiv ale ještě bude trvat mnoho let. Badatel chce pro další testování získat soukromého investora, který zaplatí drahé klinické studie:

„My budeme provádět základní výzkum, který povede pouze ke sběru informací. To znamená, že budeme identifikovat potenciální cíle pro tyto látky. Samotný vývoj léčiv už bude pravděpodobně na farmaceutických firmách.“

Tento postup, kdy vědec zkoumá látky a farmaceutická firma platí další testy na zvířatech a lidech, je v praxi nejčastější metodou, jak získat nový lék. Nejvíce se podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu hledají preparáty na onkologická onemocnění.

Zavedení nového léku stojí zhruba 35 miliard korun

„Farmaceutická společnost financuje nejenom samotné hodnocení, ale i zázemí dané nemocnice, aby to mohlo probíhat. My jsme spočítali, že přibližně dvě procenta onkologického rozpočtu v České republice je kryto z klinických hodnocení,“ popisuje výkonný ředitel Jakub Dvořáček.

Více než třetina klinických studií na testování léků se provádí právě u výzkumu rakoviny. Vývoj léků - tedy od účinné látky, přes testy na zvířatech a lidech - je velmi náročný a drahý.

„Vývoj nového léku trvá průměrně 15 až 20 let. Testování molekuly v preklinických zkouškách hodnocení je část, která je méně finančně náročná, než samotné klinické hodnocení, které už probíhá v terénu a zkoumá jak účinnost, tak bezpečnost připraveného léku. Potom následuje ještě jedna fáze, a to je vlastně samotná registrační procedura nového přípravku,“ upřesňuje Dvořáček.

Z desítek tisíc nových sloučenin, které vědci objeví, se pouze 250 dostane do klinického testování. Jen jeden z pěti léků je schválen registrační agenturou a dostane se k pacientům. Jeden lék od objevu až po uvedení na trh stojí zhruba 35 miliard korun.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme