Nemoci ve stáří souvisí s poruchou přeměny energie v buňkách

Nositel Nobelovy ceny za chemii, profesor univerzity v Cambridge John E. Walker navštívil Prahu a vysvětloval, jak nemoci spojené se stárnutím, souvisí s poruchami přeměny energie v buňkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Walker a Martina Mašková

John Walker a Martina Mašková | Foto: Zdeněk Barták, UOCHB AV ČR

"Není pochyb o tom, že některé formy Parkinsonovy nemoci jsou dány poruchou činnosti mitochondrií," vysvětlil profesor Walker v rozhovoru pro Rádio Česko.

Tyto součásti většiny buněk našeho těla, kromě červených krvinek, přirovnal k elektrárně. Energie z potravy se v nich na milionech molekulárních rotorů přeměňuje na molekuly ATP, které pak pohánějí všechny důležité procesy v těle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s profesorem univerzity v Cambridge Johnem Walkerem, nositelem Nobelovy ceny za chemii, natočila Martina Mašková.

Momentálně se svým týmem profesor Walker zjišťuje, zda totéž platí pro Alzheimerovu nemoc, zda jsou poruchy energetické přeměny v buňkách, neboli buněčného dýchání, její příčinou, nebo důsledkem.

Jak dodal, ani on, ani další badatelé v tomto oboru ale nehledají žádné elixír dlouhověkosti. Spíš chtějí zlepšit kvalitu života, který se díky pokroku medicíny stále prodlužuje.

"Potíž je v tom, že dlouhé roky vědci mitochondrie ignorovali," uvedl profesor Walker. Všeobecně se předpokládá, že šlo původně o bakterie, které se usídlily v našich tělech. DNA, která je v nich obsažena, se dědí jen po matčině linii.

John Walker při natáčení rozhovoru | Foto: Zdeněk Barták, UOCHB AV ČR

Nobelovu cenu za chemii získal John E. Walker v roce 1997 společně s Američanem Paulem D. Boyerem za objasnění enzymového mechanizmu syntézy adenosintrifosfátu (ATP).

Do Prahy ho pozval Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, instituce známá hlavně díky léčivům z laboratoře Antonína Holého.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme