Nepříjemné spojenectví virů a parazitů

Virus a parazit zřejmě mohou uzavřít spojenectví, díky kterému svého lidského hostitele poškodí víc, než by to dokázal každý zvlášť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ničivka (Leishmania) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Abanima

S tímto pro nás ne zrovna milým objevem přišli vědci ze švýcarské Univerzity v Lausanne a Washingtonovy univerzity v St. Louis, kteří zkoumali parazita ničivku (Leishmania). Prvok přenášený bodavým hmyzem vyvolává tropické onemocnění leishmaniózu, které se projevuje kožními lézemi, horečkou a postižením jater či sleziny. V závažných případech může způsobit i smrt. Jakmile parazit infikuje člověka, vstoupí do buněk imunitního systému makrofágů. Vědci zjistili, že kmeny ničivek, které jsou nakaženy viry, poškozují makrofágy daleko více než neinfikované ničivky.

Je to vůbec první známý případ, kdy virová infekce nějakého parazita jeho patogenitu nesnižuje, ale naopak zvyšuje. Nekalé spojenectví mezi viry a parazity by podle vědců mohlo vysvětlit, proč některé kmeny ničivek ze Střední a Jižní Ameriky vyvolávají znetvořující formu onemocnění a rozkládají měkkou tkáň kolem nosu a úst. Objev také volává otázku, jestli by se v závažných případech leishmaniózy vyvolaných ničivkami infikovanými viry nevyplatilo podávání antivirotik.

Zdroj: Washington University in St. Louis

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme