Ničivost tsunami způsobilo tuhé dno moře

Příčinou ničivých následků zemětřesení u Sumatry v roce 2004 byla zřejmě neobvyklá geologická formace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tsunami zaplavuje japonské pobřeží (Sendai).

Tsunami zaplavuje japonské pobřeží (Sendai). | Foto: NASA

26. prosince 2004 otřáslo dnem moře u západního pobřeží Sumatry zemětřesení o síle přesahující 9,0 stupňů Richterovy škály. Následná vlna tsunami zdevastovala pobřeží Indického oceánu, vyžádala si víc než 230 000 lidských životů a miliony dalších lidí připravila o jejich domovy. Výška vln tehdy dosahovala až 30 metrů. Proč bylo tsunami z roku 2004 nejničivější v dosavadní zaznamenané historii, teď vysvětlují vědci z Texaské univerzity, kteří zkoumali epicentrum zemětřesení.

Namísto relativně tenké vrstvy kyprých sedimentů, která je typická pro mořské dno v oblasti geologických zlomů, zde našli silnou a tvrdou plošinu tvořenou kompaktními sedimenty. Při zemětřesení proto vznikla trhlina, která se pod mořským dnem nešířila jen na vzdálenost několika kilometrů, ale na celé desítky kilometrů. Následně se dala do pohybu i mnohem větší masa vody, která na hladině vytvořila neobvykle masivní tsunami.

Zdroj: University of Texas at Austin

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme