Nobelovu cenu za ekonomii poprvé získala žena

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii si odnesli dva američtí ekonomové. Jedním z nich je žena, která se tak stala vůbec první nositelkou tohoto ocenění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elinor Ostrom přednášející na Indiana University (červenec 2008) | Foto: Indiana University

Cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, která je známější jako Nobelova cena za ekonomii, od roku 1968 udílí Švédská státní banka. Cena je proto jakýmsi doplňkem k pěti původním cenám, které určila poslední vůle Alfreda Nobela. Letos ji poprvé za 41 let udílení získala žena - Američanka Elinor Ostrom, která se o ni rovným dílem podělila s kolegou Oliverem E. Williamsonem.

Šestasedmdesátiletou Elinor Ostrom z Indiana University v Bloomingtonu výbor ocenil především za přínos k otázkám veřejných zdrojů a společného majetku. Ostrom ukázala, že společný majetek je možné spravovat v rámci sdružení uživatelů a zpochybnila tak názor, že veřejné zdroje musí být buď podřízeny centrálním autoritám, nebo zprivatizovány.

O rok starší Oliver E. Williamson, který působí na University of California v Berkeley, se věnuje problematice transakčních nákladů. Nobelovu cenu za ekonomii dostal především díky teorii, která firmy pojímá jako struktury pro řešení konfliktů. "Za posledních třicet let posunuly tyto vlivné příspěvky původně okrajový výzkum ekonomického řízení do popředí vědeckého zájmu," uvedl ve svém odůvodnění výbor pro udílení Nobelových cen.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme