Nobelovu cenu za fyziku by mohli získat vědci zkoumající Higgsův boson

Ve Stockholmu dnes oznámí jméno letošního laureáta Nobelovy ceny za fyziku. Královská švédská akademie věd by podle médií mohla vybrat vědce, kteří se snaží potvrdit existenci takzvané božské částice, Higgsova bosonu. Tato hypotetická částice by měla vysvětlit, jak ostatní částice získaly hmotnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Higgsův boson | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Lucas Taylor

Jména nominovaných na prestižní ocenění jsou utajovaná a zveřejňují se až po 50 letech.

Média ale očekávají, že letošní Nobelovu cenu za fyziku dostanou vědci, kteří se snaží potvrdit existenci takzvané božské částice, Higgsova bosonu.

Tato částice by měla vysvětlovat, jak ostatní částice získaly hmotnost. Existenci Higgsova bosonu předpověděl v roce 1964 Brit Peter Higgs. Zpravodajové předpokládají, že cenu by mohl získat i belgický teoretický fyzik Francois Englert.

Fyzika je první z pěti oblastí, o kterých se v závěti zmiňuje zakladatel cen, švédský průmyslník a vynálezce Alfred Nobel. Na sklonku 19. století měl tento obor výsadní postavení.

K nejznámějším nositelům Nobelovy ceny za fyziku patří například Albert Einstein, Marie Curie, Niels Bohr nebo Wilhelm Conrad Röntgen. Od roku 1901, kdy se Nobelovy ceny začaly udělovat, ji získalo 194 vědců, včetně dvou žen.

Nobelův výbor už oznámil letošní laureáty Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství. Američané James Rothman, Randy Schekman a Němec Thomas Südhof dostali cenu za popis transportu látek v buňkách. Tento týden ještě ve Stockholmu oznámí držitele Nobelových cen za chemii a literaturu.

Laureáta Nobelovy ceny za mír vyhlásí v pátek v norském Oslu. Letošní udělování Nobelových cen skončí v pondělí vyhlášením ceny za ekonomii. Tuto cenu založila na sklonku 60. let švédská centrální banka.

Nobelova cena | Foto: Kanadské vědeckotechnické muzeum CSTM

Helena Berková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme