Nobelovu cenu za fyziku přinesla optická vlákna a snímač CCD

Nobelovu cenu za fyziku přinesla trojici vědců práce v oblasti optických vláken a vynález snímače CCD, který je podstatou digitálních fotoaparátů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena za fyziku a chemii

Nobelova cena za fyziku a chemii | Foto: stránky Nobelovy nadace

Polovinu Nobelovy ceny za fyziku obdržel britský fyzik Charles K. Kao (1976). Vědec pocházející z Číny je považován za průkopníka v oboru optických vláken, která využívají současná komunikační zařízení. Navrhl technologii jejich výroby a přišel na způsob, jak vést světlo vlákny, aniž by docházelo k velkým ztrátám.

Druhou polovinu Nobelovy ceny za fyziku si mezi sebe rozdělili dva fyzikové ze severoamerického kontinentu - Kanaďan Willard S. Boyle (85) a Američan George E. Smith (79). V roce 1969 v Bellových laboratořích vytvořili první snímač CCD (Charged Coupled Device). Snímač převádí dopadající světlo na elektrický signál, ze kterého pak software zrekonstruuje obraz. Vědci původně chtěli vylepšit jeden typ paměťového registru, ale tato technologie se neuplatnila. Místo toho však přinesla snímače CCD, který zcela změnily svět fotografie. Své uplatnění ale našly i v astronomických dalekohledech a medicínských zobrazovacích metodách.

Všichni tři ocenění vědci už tradičně převezmou Nobelovu cenu 10. prosince - tedy v den výročí smrti Alfreda Nobela, který zemřel roku 1896. Letošní udílení Nobelových cen pokračuje dnes, kdy budou oznámena ocenění za chemii.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme