Nobelovu cenu za fyziku získali Američan Wineland a Francouz Haroche

Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali společně Američan David Wineland a Francouz Serge Haroche. Švédská akademie věd tak ocenila jejich přínos na poli kvantové fyziky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali společně Američan David Wineland a Francouz Serge Haroche

Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali společně Američan David Wineland a Francouz Serge Haroche | Zdroj: Reuters

Wineland a Haroche se do historie vědy zapsali výzkumem, který umožňuje přímé pozorování jednotlivých kvantových částic, aniž by byly tyto částice přitom zničeny.

Osmašedesátiletý David Wineland působí v americkém Národním ústavu pro standardizaci a technologii v coloradském Boulderu. Jeho vrstevník, Serge Haroche, je od roku 2001 profesorem na pařížské Collège de France. Stojí v čele tamní katedry kvantové fyziky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlášení nositelů letošních Nobelových cen sleduje Ondřej Bouda

Jejich výzkum má i praktické využití. Už v současnosti máme díky tomu nejpřesnější atomové hodiny v historii, které měří vibrace iontů.

Jsou dokonce tak přesné, že pokud by jedny takové hodiny měřily čas už od počátku vesmíru až do současnosti, tak jejich odchylka za necelých 14 miliard let by byla maximálně 5 sekund.

A tento výzkum také umožňuje kvantové počítače. Několik funkčních modelů se už v laboratořích podařilo sestavit. Kvantové počítače jsou alespoň teoreticky mnohonásobně rychlejší a mohou být i menší než ty dnešní.

„Chceme stále miniaturizovat. Chceme mít menší a rychlejší mobily, počítače a v jeden moment narazíme na hranice, které nám dává příroda. Svět kolem nás je složen z atomů a ty se v jistých aspektech neřídí klasickou mechanikou, ale kvantovou mechanikou,“ vysvětluje Igor Jex z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, proč je důležité pozorovat kvantové částice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam objevů nositelů Nobelovy ceny za fyziku vysvětlil na Rádiu Česko Igor Jex z ČVUT

„Revoluce, která probíhá v současné teorii informace a částečně i ve fyzice je, že měníme filozofii, na které některé počítače pracují. Počítače neprovádějí velice rychle za sebou řadu operací nebo výpočtů, ale realizují sadu stejných výpočtů současně,“ popisuje Jex.

„Máme něco, čemu se říká masivní paralelita výpočtu. Pak se koukáme na spoustu výsledků najednou a z toho chceme vytáhnout jedno číslo, které je pro nás zajímavé,“ říká odborník z ČVUT. Podle něj se tak dá například zjišťovat periodicita funkce.

Nobelovy ceny slavnostně převezmou laureáti 10. prosince.

Zdenka Turková, Martina Mašková, Ondřej Bouda, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme