Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali vědci za léčbu infekčních nemocí

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství dostane trojice vědců. Irský vědec působící v USA William C. Campbell společně s Japoncem Satošim Omurou za výzkum hlístic a Číňanka Tchu Jou-jou za výzkum přispívající k léčbě malárie. Jména laureátů dnes oznámil stockholmský Karolinský institut.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irský vědec působící v USA William C. Campbell získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství

Irský vědec působící v USA William C. Campbell získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství | Zdroj: Reuters

Profesoři Campbell a Omura patří mezi přední experty v oblasti bioorganické chemie. Společně vyvinuli lék na infekce způsobené škrkavkami. Tito paraziti napadají lidi a lidoopy.

„Vždycky si musíme uvědomit, že Nobelovy ceny se udílejí za objevy, které jsou už dávno minulostí. To znamená, že musíme sáhnout do minulosti 20 i více let, kdy tito objevitelé vlastně našli nové léky na léčbu různých cizopasníků,“ připomíná Jan Votýpka z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošních laureátech Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství mluvil Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Pětaosmdesátiletá Číňanka Tchu Jou-jou se léčbou malárie zabývala už od 60. let a výrazně pomohla v boji proti této nemoci v Číně.

„Původ tohoto objevu sahá stovky let do minulosti. Jedná se totiž o tradiční bylinu používanou v čínské medicíně již odedávna. Ovšem zejména v období vietnamské války se Číňané snažili jistým způsobem Vietnamcům pomoci,“ upozorňuje Votýpka a pokračuje:

„Zadali úkol čínským vědcům, aby se zkusili podívat na tradiční čínskou medicínu a našli něco proti tehdy běžné malárii. A oni skutečně znovuobjevili rostlinu pelyněk roční. Později právě tato vědkyně dokázala izolovat a definovat, jaká látka v této rostlině je zodpovědná za pomoc a za léčbu onemocnění.“

Čínská vědkyně Tchu Jou-jou získala Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství | Foto: Reuters

„V současné době známe pochopitelně mnoho jiných postupů a léčebných způsobů, jak se zbavit malárie u lidí. Nicméně stále je to jedno z nejvážnějších tropických onemocnění. Stovky milionů lidí po celém světě jsou infikovány a stovky tisíc lidí každý rok na toto onemocnění umírají,“ dodává Votýpka.

Nobelovy ceny se udělují od roku 1901. Medicína je jednou z pěti oblastí, o kterých se zakladatel cen, švédský průmyslník Alfred Nobel, zmiňuje v závěti.

Oceňují se i zásadní objevy na poli fyziky, chemie, literatury a míru. Na Nobelovu počest založila švédská centrální banka v roce 1969 ještě cenu za ekonomii.

Japonský vědec Satoši Omura získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství | Foto: Reuters

Držitelé Nobelovy ceny za rok 2015 | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme