Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali vědci za léčbu infekčních nemocí

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství dostane trojice vědců. Irský vědec působící v USA William C. Campbell společně s Japoncem Satošim Omurou za výzkum hlístic a Číňanka Tchu Jou-jou za výzkum přispívající k léčbě malárie. Jména laureátů dnes oznámil stockholmský Karolinský institut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irský vědec působící v USA William C. Campbell získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství | Zdroj: Reuters

Profesoři Campbell a Omura patří mezi přední experty v oblasti bioorganické chemie. Společně vyvinuli lék na infekce způsobené škrkavkami. Tito paraziti napadají lidi a lidoopy.

„Vždycky si musíme uvědomit, že Nobelovy ceny se udílejí za objevy, které jsou už dávno minulostí. To znamená, že musíme sáhnout do minulosti 20 i více let, kdy tito objevitelé vlastně našli nové léky na léčbu různých cizopasníků,“ připomíná Jan Votýpka z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošních laureátech Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství mluvil Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Pětaosmdesátiletá Číňanka Tchu Jou-jou se léčbou malárie zabývala už od 60. let a výrazně pomohla v boji proti této nemoci v Číně.

„Původ tohoto objevu sahá stovky let do minulosti. Jedná se totiž o tradiční bylinu používanou v čínské medicíně již odedávna. Ovšem zejména v období vietnamské války se Číňané snažili jistým způsobem Vietnamcům pomoci,“ upozorňuje Votýpka a pokračuje:

„Zadali úkol čínským vědcům, aby se zkusili podívat na tradiční čínskou medicínu a našli něco proti tehdy běžné malárii. A oni skutečně znovuobjevili rostlinu pelyněk roční. Později právě tato vědkyně dokázala izolovat a definovat, jaká látka v této rostlině je zodpovědná za pomoc a za léčbu onemocnění.“

Čínská vědkyně Tchu Jou-jou získala Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství | Foto: Reuters

„V současné době známe pochopitelně mnoho jiných postupů a léčebných způsobů, jak se zbavit malárie u lidí. Nicméně stále je to jedno z nejvážnějších tropických onemocnění. Stovky milionů lidí po celém světě jsou infikovány a stovky tisíc lidí každý rok na toto onemocnění umírají,“ dodává Votýpka.

Nobelovy ceny se udělují od roku 1901. Medicína je jednou z pěti oblastí, o kterých se zakladatel cen, švédský průmyslník Alfred Nobel, zmiňuje v závěti.

Oceňují se i zásadní objevy na poli fyziky, chemie, literatury a míru. Na Nobelovu počest založila švédská centrální banka v roce 1969 ještě cenu za ekonomii.

Japonský vědec Satoši Omura získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství | Foto: Reuters

Držitelé Nobelovy ceny za rok 2015 | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme