Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii dostali 3 imunologové

Američan Bruce Beutler, Francouz Jules Hoffmann původem z Lucemburska a Kanaďan Ralph Steinmann získali Nobelu cenu za lékařství a fyziologii. Oceněni byli za revoluční přínos v oblasti chápání imunitního systému člověka, a to díky objevení klíčových principů jeho fungování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor Hans-Gustaf Ljunggren z Královské švédské akademie věd oznamuje laureáty Nobelovy ceny za medicínu na tiskové konferenci ve Stockholmu | Foto: ČTK/AP

Podle Nobelova výboru jejich objevy pomohly porozumět tomu, proč imunitní systém může napadnout své vlastní tkáně.

Bruce Beutler a Jules Hoffmann ocenění získali za objev proteinů, které identifikují škodlivé mikroorganismy a aktivují vrozené obranné mechanismy. U Hoffmana šlo o výzkum u hmyzu, například sarančat, much octomilek nebo komárů rodu Anophelles. Obranné mechanismy se ale vyskytují i u obratlovců, savců i člověka, což dokázala laboratoř Bruce Beutlera.

Přehrát

00:00 / 00:00

O udělení Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii informoval v poledních Ozvěnách dne Ondřej Bouda

Ralph Steinmann byl oceněn za objev dendritických buněk, které tvoří malou část bílých krvinek v krvi a tkáních, a aktivují imunitní systém.

Všichni 3 laureáti tak otevřeli nové cesty pro léčbu zánětů, zápalů, ale také rakoviny.

Podle agentury Reuters také práce laureátů vytvořila základy pro vývoj takzvaných terapeutických vakcín.

"Jako terapeutické vakcíny se označují vakcíny, které zasahují už v okamžiku, kdy choroba běží. Běžné profylaktické vakcíny se dávají preventivně, abyste nějakou chorobu nechytili," poznamenal ve Světě o třetí na Rádiu Česko ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší.

V tomto objevu se jedná hlavně o nádorová onemocnění, se kterými se imunitní systém špatně vyrovnává. Podle Hořejšího se totiž ukazuje, že dendritické buňky nastartují jednu část imunitních odpovědí, které vedou k tvorbě protilátek nebo T-lymfocytů, které zabíjejí nádorové buňky.

Jules Hoffman | Foto: Reuters

Beutler a Hoffman si rozdělí jednu polovinu Nobelovy ceny, která celkem činí 10 milionů švédských korun, tedy asi 1 a půl milionu dolarů a zhruba 27 milionů korun. Steinmann by dostal druhou polovinu, tedy 5 milionů švédských korun.

Ralph Steinmann zemřel

Rodina Ralpha Steinmanna ale po vyhlášení udělení ceny oznámila, že Steinmann v pátek 30. září zemřel na nádor slinivky, bylo mu 68 let. Ocenění své osoby se tedy nedožil.

Podle pravidel z roku 1974 se ale Nobelova cena nesmí udělovat posmrtně, pouze když laureát zemře po vyhlášení udělení ceny. Steinman ale zemřel před tím. Komise teď neví, jak se má s problémem vypořádat. Bylo to pro ni překvapení. Zatím neoznámila, jak by měla dále postupovat.

Na webových stránkách Steinmannovy domovské Rockeffelerovy univerzity v New Yorku se píše, že jeho život prodloužil právě jeho objev - léčil se pomocí imunoterapie založené na dendritických buňkách.

Nominován byl i profesor Antonín Holý

Mezi nominovanými byl i český profesor Antonín Holý, který pomáhal vyvíjet antivirotika proti oparům, žloutence nebo AIDS. Česká Akademie věd ho navrhuje od roku 2008.

V loňském roce získal Nobelovu cenu za lékařství britský fyziolog Robert Edwards, který je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o třetí na Rádiu Česko byl ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší

Nobelova cena za medicínu je tradičně udělována jako první z celé řady oceňovaných oblastí. Během týdne budou postupně oceněni laureáti za vědu, literaturu a přínos světovému míru. Příští pondělí bude vyhlášen držitel Nobelovy ceny za ekonomii, která se uděluje od roku 1969.

Ceny za přínos vědě, literatuře a cena za mírové úsilí byly poprvé uděleny v roce 1901 a pojmenovány podle vynálezce dynamitu a podnikatele Alfreda Nobela. Nobel ve své závěti rozhodl, aby jeho majetek byl vložen do fondu, z kterého bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě.

Nobelovy ceny budou laureátům předány 10. prosince v den výročí smrti Alfreda Nobela.

Jitka Malá, Helena Berková, Ondřej Bouda, Simona Bartošová, Petra Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme