Nositelé Nobelových cen z Izraele předávají zkušenosti studentům v Praze

Do Česka vůbec poprvé zavítali významní nositelé Nobelových cen z Izraele. Čtyři špičkoví chemikové představují na dvoudenní konferenci v Praze svoji badatelskou práci. Při neformálních akcích a na přednáškách také předají své poznatky a zkušenosti českým studentům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemie (ilustr. obr.)

Chemie (ilustr. obr.) | Foto: Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně

Nadšení pro výzkum a bádání předvedla v plném sále Národní technické knihovny například energická Izraelka Ada Yonathová, která v roce 2009 získala Nobelovu cenu za chemii. Podařilo se jí objasnit strukturu a funkce ribozomu.

Stala se tak historicky první izraelskou ženskou laureátkou Nobelovy ceny a teprve čtvrtou ženou - badatelkou, která tuto cenu za chemii dostala.

"S vědeckými experimenty jsem začala už jako malé dítě, když mi bylo pět let. Jeden pokus si pamatuju dodnes. Snažila jsem se změřit vzdálenost od podlahy ke stropu balkonu. Naskládala jsem na sebe různé kusy nábytku a snažila se po nich vylézt a spadla jsem z druhého patra na zahradu a zlomila si ruku. Tak celé to moje bádání začalo," popisuje nobelistka svoje badatelské začátky z dětství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová zachytila dojmy účastníků konference špičkových chemiků v Praze

Když byla mladá, byla pro ní vzorem vědkyně Maria Curie - Sklodowska, také nositelka Nobelovy ceny za chemii. Ada Yonath se teď chce stát vzorem i pro začínající mladé vědce z Česka.

„Je velmi důležité předávat zkušenosti mladým lidem. To je celý smysl vědy a bádání. Mladí lidé mají otevřenou mysl. To je také důvod, proč jezdím na přednášky po celém světě a snažím se mluvit s co nejvíce mladými lidmi, aby se mohli v kariéře rozvíjet,“ vysvětluje vědkyně důvody, proč přijala pozvání na konferenci v Praze.

Slavný jako rocková hvězda

Stejný motiv má i další výzkumník Joel Sussman, který se zabývá strukturní biologií. „Jezdím přednášet do USA, kde pracuji s mladými lidmi na střední škole v Bronxu. Snažím se jim vědu přiblížit jako úžasný obor, kterému se mají věnovat. Ve kterém se mohou stát stejně slavnými jako rockové hvězdy. Snažím se v nich vzbudit zájem.“

Nobelova cena za fyziku a chemii | Foto: stránky Nobelovy nadace

Postoj k vědecké práci a také životní zkušenosti světových špiček jsou podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše tím nejlepším, z čeho se na přednáškách mohou čeští studenti poučit.

„Těžko se člověk v 60 letech vciťuje do detailů toho, jak myslí dnešní mladí, ale musím říct, že kdybych já tenkrát měl možnost zúčastnit se takové akce, tak by mě to určitě poznamenalo ještě hlouběji. Takže já doufám, že to na studenty zapůsobí, s tím cílem jsme to i celé organizovali,“ říká Jiří Drahoš.

Cenné kontakty nastartují kariéru

Jedním z posluchačů je i mladý vědec Martin Lepšík z Ústavu organické chemie a biochemie. Čekal na takovou příležitost dlouho, chce se setkat se světovou špičkou v chemii:

„Je to krásná příležitost mluvit s někým, kdo se v oblasti molekulární strukturní biologie pohybuje desítky let a má tam fantastické výsledky.“

Během dvoudenní konference mají studenti možnost si osobně promluvit s jednotlivými nobelisty na neformálních večerních akcích. Právě tento kontakt jim může pomoci v jejich badatelské kariéře.

"Tahle akce je velmi speciální a je motivační. Samozřejmě že chceme předvést i špičkovou vědu, ale především dostat studenty do kontaktu s hvězdami světové vědy," říká Zdeněk Havlas, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie.

Havlas doufá, že se nakonec i mezi českými studenty najde někdo, kdo v chemii dosáhne až k Nobelově ceně. Stejně jako se to v roce 1959 podařilo Jaroslavu Heyrovskému.

Petra Benešová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme