Nová cesta k pozitroniu

Fyzikové z Kalifornské univerzity popsali nový způsob přípravy pozitronia, exotického „křížence” hmoty a antihmoty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkumný tým Allena Millse (druhý zprava)

Výzkumný tým Allena Millse (druhý zprava) | Foto: UCR Strategic Communications, M. Kelley

Atomy pozitronia tvoří záporně nabitý elektron a jeho antihmotové dvojče kladně nabitý pozitron. Zkoumání pozitronia by mohlo pomoci objasnit záhadu, proč hmota v časných fázích existence vesmíru získala převahu nad antihmotou. Přípravou pozitronia se zabývají fyzikové z Kalifornské univerzity v Riverside pod vedením Allena Millse. Jeho týmu se mimo jiné v roce 2007 podařilo poprvé získat takzvané di-pozitronium, molekuly tvořené dvěma atomy pozitronia.

Pozitronium vzniká na křemíkové destičce, na jejíž povrch byly implantovány pozitrony. Za velmi vysoké teploty zde vznikají páry elektronů a pozitronů. Nová metoda, jejímiž autory jsou opět fyzikové z Kalifornské univerzity v Riverside, však umožňuje získat solidní množství atomů pozitronia v širokém rozmezí teplot. Křemíkovou destičku vědci ještě před implantací pozitronů ozářili laserovým paprskem. Jeho energie uvolnila z povrchu křemíku elektrony, které pak mohly reagovat s nově dodanými pozitrony za vzniku atomů pozitronia.

Příjemným vedlejším efektem metody je prodloužení životnosti pozitronia. Pozitrony se často nalepí na povrch křemíku, kde je vyšší pravděpodobnost srážek s elektronem a následné anihilace. V nové metodě pozitronium vzniká volně ve vakuu, a jeho životnost je proto až 200x delší.

Zdroj: Science Daily, Physical Rewiev Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme