Nová metoda královéhradeckých lékařů pomáhá účinněji předcházet srdečním příhodám

Dva vědci z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové během svého výzkumu objevili látky, pomocí nichž dokáží určit, jestli bude mít daný člověk problémy se srdcem. Díky tomu mohou takového pacienta začít včas léčit. Lékaři věří, že v blízké budoucnosti by se jejich metoda mohla v budoucnu používat i na dalších specializovaných pracovištích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EKG, lidský puls, srdce, nemoc, zdavotnictví

EKG, lidský puls, srdce, nemoc, zdavotnictví | Foto: CC0 Public domain

Panu Stanislavovi před čtyřmi lety lékaři oznámili, že má akutní leukémii. Muž se zvládl úplně uzdravit a cítil se dobře, hrozila mu však další zdravotní komplikace, tentokrát se srdcem.

„Pan docent na to přišel včas, poslal mě na vyšetření, takže dneska můžu říct, že v životě funguju dobře,“ říká pan Stanislav.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou metodu lékařů z Hradce Králové se zajímal redaktor Ondřej Vaňura

Hradečtí vojenští lékaři – hematolog Jan Horáček a kardiolog Martin Jakl – objevili nový biomarker. Zjednodušeně řečeno dokáží ze vzorku krve odhalit to, jestli bude mít v budoucnu člověk problémy se srdcem, a to i když se orgán zatím jeví být v pořádku.

„Dosud jsme využívali metody, jako je ultrazvuk srdce nebo EKG. Tyto metody ale nejsou dostatečně citlivé,“ podotýká Jan Horáček.

Metoda zatím pomáhá onkologickým pacientům. Ti se sice mohou úspěšně uzdravit z nádorového onemocnění, chemoterapie však může zanechat stopy právě na srdci. „To vídáme někdy i s odstupem několika měsíců nebo let,“ říká lékař.

Nová metoda umožňuje účinněji předcházet případným problémům. „Na základě těch výsledků vidíme, že je tam riziko a začneme již včas toho pacienta léčit,“ dodává Jan Horáček.

Královéhradečtí vědci na tomto objevu pracovali dlouhé roky a v praxi už sledovali stovky pacientů. Reálně zachránili zhruba 20 lidí. Jejich snahou je, aby číslo bylo v co možná nejkratší době o mnoho vyšší.

„Srdeční selhání může pacienta zahubit, to kompletně zhatí úspěch, kterého dosáhli hematologové například vyhubením nádorových buněk,“ vysvětluje kardiolog Martin Jakl.

Podle něj by se nová metoda mohla do pěti let rozšířit z Hradce Králové na další specializovaná pracoviště.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme