Nová technika pomůže při urologických operacích i výuce mediků

Zobrazení 4K je termín, který znají hlavně odborníci na videa, případně ti, kteří si pořizují techniku na natáčení vlastních záběrů třeba z adrenalinových sportů. Technologie 4K ale proniká i do zdravotnictví, konkrétně na urologickou kliniku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zde pomůže při operacích i výuce mediků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace. Ilustrační foto

Operace. Ilustrační foto | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

4K je vysoké rozlišení přibližně 4 000 pixelů. To je mnohem větší rozlišení, než má třeba televize HDTV. Lékaři teď budou mít k dispozici endoskop s velkým rozlišením, který jim umožní důkladně se podívat do těla pacienta.

„Je to naprostá novinka. Operatér vidí velmi plasticky všechny struktury, podobně jako při robotické operaci. Zvyšuje to bezpečnost a přesnost operačního výkonu,“ říká přednosta urologické kliniky profesor Tomáš Hanuš.

Nová technika poslouží i studentům medicíny. Záběry z operace je možné promítat v přednáškovém sále, kde tak studenti uvidí, jak se operace provádí a co se při ní v těle pacienta vlastně děje.

Urologická klinika 1. lékařské fakulty, která letos slaví 40 let, dnes představí i další pomůcku pro studenty, a to simulátor močových cest, na kterém si budoucí urologové můžou vyzkoušet operace.

Kvůli nemocím močové a pohlavní soustavy skončí v nemocnicích ročně 180 tisíc pacientů, 60 tisíc mužů a 120 tisíc žen. U mužů jsou časté problémy s prostatou, ať už její zbytnění nebo rakovina, u žen to jsou nemoci ledvin.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme