Nová vakcína proti ebole v testech vykázala stoprocentní účinnost

Vědci zřejmě vyvinuli stoprocentně účinnou vakcínu proti ebole. Vyplývá to z klinických testů. O úspěchu informoval odborný časopis Lancet a Světová zdravotnická organizace (WHO). Přípravek VSV-ZEBOV vznikl spoluprací vědců a expertů z několika zemí. Očkovací látku je podle expertů možné začít používat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti ebole je podle WHO nyní k dispozici v celosvětovém měřítku

Vakcína proti ebole je podle WHO nyní k dispozici v celosvětovém měřítku | Zdroj: ČTK

„Pokud se účinnost vakcíny potvrdí, bude to obrovský průlom v boji s epidemiemi," prohlásila generální ředitelka Světové zdravotnické organizace Margaret Chanová.

Látku vyvinula kanadská firma, licenci a práva pro další výzkum následně získaly dvě americké společnosti.

Na výzkumu se podílely mimo jiné Francie, Norsko, Velká Británie i Světová zdravotnická organizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci vyvinuli první úspěšně testovanou vakcínu proti ebole. Mluvila o tom Hana Roháčová, primářka infekční kliniky nemocnice Na Bulovce

Hotovou vakcínu pak testovali experti v Guineji. Látku podali víc než čtyřem tisícům lidí, kteří přišli do blízkého kontaktu s nakaženými pacienty. Po 10 dnech od vakcinace byli všichni očkovaní stoprocentně ochránění před nákazou.

Ebolou se od konce roku 2013 hlavně v Africe nakazilo kolem 27 tisíc lidí a víc než 11 tisíc jich zemřelo.

Vakcína může podle primářky infekční kliniky nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové zajistit, aby se podobné smrtící epidemie neopakovaly.

„Určitě je to významný krok, otázkou je, jak se podaří v té oblasti očkovat místní obyvatelstvo. Ale vzhledem k tomu, že povědomost o této nemoci už tam teď byla poměrně velká, tak si myslím, že by se mohlo podařit, pokud tam bude vakcína dostupná, očkovat velké množství lidí,“ řekla Roháčová ve vysílání Českého rozhlasu.

„Většinou je to tak, že očkování si hradí ty státy samy, eventuálně různé dobrovolnické organizace. Ale v tomto případě si myslím, že by to byl rozhodně i zájem Světové zdravotnické organizace a tam by nějaká podpora z členských států asi mohla být, do těchto nejrizikovějších zemí,“ doplnila.

mta, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme