Nový cíl pro léčbu prionových nemocí?

Bílkovina, která rozpouští krevní sraženiny, by se mohla stát novým cílem v terapii prionových onemocnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozková tkáň napadená BSE | Foto: Public Health Image Library, Licence Public Domain, volné dílo

Nemoc šílených krav, ovčí scrapie, lidská Creutzfeldt-Jakobova choroba i další prionové nemoci nejsou léčitelné. Určitou naději na vývoj účinné terapie však přináší práce výzkumníků z University of Kentucky v Lexingtonu, kteří objevili, že na progresi prionových onemocnění se podílí docela obyčejný plasminogen – krevní bílkovina, která po svém zaktivování dokáže rozpouštět krevní sraženiny. Vědci sledovali rychlost, se kterou ve zkumavkách vznikaly nové priony a zjistili, že plasminogen stimuluje replikaci jak lidských, tak i zvířecích prionů.

Pokud bychom plasminogen zasáhli pomocí léčiv, průběh nemoci by se teoreticky zpomalil a kvalita života pacientů by zůstala zachována po delší dobu. Prionové choroby mohou zůstávat neodhalené po celá desetiletí a oddálení replikace prionů tím, že zasáhneme kofaktor celého děje, by v léčbě prionových nemocí mohlo představovat velký průlom.

Zdroj: FASEB

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme