Nový web pomáhá cizincům zvládnout českou gramatiku i reálie

Cizinci, kteří se pustí do studia českého jazyka, mají k dispozici nový web. Vytvořila ho Masarykova univerzita v Brně. Jen na její lékařské fakultě totiž studuje více než 500 cizinců. V současnosti navíc projekt získává nový rozměr – mohl by se zvládáním češtiny pomáhat i uprchlíkům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Student

Student | Foto: zdroj: Flickr.com, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Izraelec Roye Mauther přijel před šesti lety do Brna studovat medicínu na Masarykově univerzitě.

Studijní materiály měl sice v angličtině, pro kontakt s pacienty ale bylo nutné, aby se naučil česky. Po čtyřech letech povinné výuky českého jazyka se dokáže domluvit téměř bez problémů.

„Bylo velice těžké kombinovat studium jazyka a lékařství. Nebylo to jednoduché, gramatika je těžká, ale praxe je ta nejdůležitější věc. Kdyby existoval takový program, tak si myslím, že bychom měli lepší studijní možnosti. Ale jsem šťastný, že to máme teď,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cizinci, kteří se pustí do studia českého jazyka, mají k dispozici nový web. Vytvořila ho Masarykova univerzita v Brně

Přestože se jedna část projektu Mluvte česky! věnuje lékařským termínům v češtině, pomáhat má nejen studentům. Stránka je otevřená všem zájemcům, kteří zvládají některý z výchozích jazyků.

„Portál má čtyři jazykové mutace kromě té základní české, a to je anglická, německá, polská a slovenská. V tuto chvíli se uvažuje o rozšíření na ruskou mutaci a samozřejmě se uvažuje o portugalštině, španělštině a jiných jazycích,“ přibližuje Libor Štěpánek z univerzitního Centra jazykového vzdělávání.

Spuštění projektu a současná migrační krize jsou podle něj pouhou souhrou náhod. Přesto by autoři stránky chtěli na aktuální situaci reagovat. Je proto možné, že v budoucnu přibude mezi jazyky i arabština.

„Výsledek je určitě užitečný i pro uprchlíky, protože je to otevřený portál, do kterého může přistoupit kdokoliv, takže určitě ho může využít kdokoliv, kdo se chce nebo potřebuje naučit základy češtiny,“ ujišťuje Štěpánek.

Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme