Nový zdroj energie plný nanotrubiček

Vývoji elektromobilů věnují v současnosti pozornost přední světové automobilky. Přesto má tento způsob pohonu jednu základní nevýhodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhlíkové nanotrubičky | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Michael Ströck

Používané akumulátory mají poměrně malou energetickou hustotu. Znamená to, že na kilogram hmotnosti jsou schopné pojmout jenom omezené množství energie. Lepší forma skladování energie je předmětem neustálého hledání.

Na technologické konferenci AVS v Novém Mexiku představil tento týden Michael Strano z MIT svůj výzkum, ve kterém chce ke skladování energie využít uhlíkové nanotrubičky. To je dnes možná až módní záležitost, nicméně základní princip je slibný, jak doložily i první laboratorní testy technologie. Podél nanotrubiček je v rámci struktury, přestavme si třeba drobný váleček, rovnoměrně rozmístěné palivo. Po zahřátí jeho jednoho konce se začne lavinovitě uvolňovat energie chemických vazeb paliva, která se dá následně přeměnit na energii elektrickou.

Ačkoli je nový typ článku zatím spíše snem, laboratorní testy podle publikované zprávy doložily, že jeho energetická hustota je až sedmkrát vyšší než u dnes běžného lithium-iontového akumulátoru.

Zdroj: AVS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme