Objasnit zločin mohou i zvířecí chlupy. Kriminalisté proto sestavili jejich atlas

V boji proti pašerákům zvířat nezůstávají stranou ani čeští policisté. Odborníci z Kriminalistického ústavu právě dokončili Atlas chlupů. Ten umožňuje určení savců, jejichž kůže zločinci pašují. O originální pomůcku už projevilo zájem na 60 zahraničních policejních sborů a dalších organizací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gepard v ZOO Dvůr Králové nad Labem | Foto: Jiřina Šmídová

Atlas obsahuje rozmanité fotografie chlupů pod mikroskopem, snímky kůže i podrobné popisy. Celkem je zastoupeno 320 savců. Vše je pečlivě roztříděno a zpracováno do počítačového programu.

„Všechny zvířecí chlupy jsou důležité biologické stopy a slouží taky k objasnění trestné činnosti. Mohou se vyskytovat na oběti, na pachateli, na místě činu a tak dále,“ vysvětluje vedoucí oddělení antropologie, biologie a fyziodetekce Hana Eliášová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ľubomír Smatana nahlédl do Atlasu chlupů, který sestavili experti z Kriminalistického ústavu

I zvířecí kůže se navíc falšují a občas podvodníci místo leopardí kožešiny prodávají obarvenou psí srst.

Chlupy vzácných savců – především šelem – získali kriminalisté z Národního muzea, které má největší sbírku kůží v Česku. Paradoxně díky lovcům.

„Jsou to staré kůže, které se k nám dostaly jako trofeje od různých lovců, zejména z první republiky. Od soukromých majitelů a po znárodnění po druhé světové válce se tento materiál dostal do muzeí,“ přibližuje zoolog Miloš Anděra.

Hana Eliášová teď dokončila překlad Atlasu chlupů do angličtiny, brzy by tedy mohl sloužit i jejím kolegům v zahraničí. V České republice už ho někteří vyšetřovatelé používají.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme