Objev českých vědců pomůže při léčbě leukémie
Zásadní objev při léčbě jednoho z druhů leukémií se podařil vědcům z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Nová metoda sice nedokáže leukémii předvídat, dokáže ale předpovědět, jak organismus dokáže tomu onemocnění čelit.
Objev se týká chronické lymfatické leukémie. Jde o nejrozšířenější leukémii v naši oblasti, která tvoří 40 procent všech leukemických onemocnění. U nás trpí tímto onemocněním asi pět tisíc převážně starších lidí.
O novém objevu vědců z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně mluvil Ivan Holas
Týmu vědců z Interní hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity se asi po pětiletém výzkumu podařilo odhalit několik specifických genů, které rozhodují o úspěšnosti léčby.
Pokud v dané tkáni působí, léčba bude mnohem náročnější. Naopak pokud nepůsobí, jsou sice přítomny, ale jsou neaktivní, nemoc by neměla mít příliš komplikovaný průběh a není tedy třeba aplikovat nejúčinnější, ale současně dosti drastické a nákladné metody, jako je hemoterapie, nebo transplantace kostní dřeně.
Podíl pacientů s jednou nebo druhou prognózou je zhruba 50:50. Dosud ale chyběla přesná metoda, jak je odlišit, takže radikální léčbě s řadou rizik a negativních vedlejších účinků byli podrobováni i nemocní, u kterých nebyla potřeba. Nová metoda má úspěšnost až 95 procent.
Objev už je patentován a připravuje se speciální diagnostická souprava. Zhruba do konce letošního roku by měla být nasazena do klinického výzkumu a pokud se osvědčí, mohla by se za další rok rozšířit i na další pracoviště.