Ocelové trosky Titaniku rozežírají bakterie

Skoro stoletý vrak Titaniku možná úplně zmizí. Vědci totiž zjistili, že jeho ocelové trosky rozežírají neznámé bakterie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrak Titaniku | Foto: NOAA, public domain

Vědci na železitou bakterii přišli, když začátkem 90. let na zrezivělém zábradlí Titaniku zkoumali krápníky. Kanadští a španělští výzkumníci pak ničivé bakterie, které pojmenovali Halmonas titanicae, zkoumali. Přišli na to, že od dob, co Titanic leží pod hladinou oceánu, ‘zkonzumovaly‘ 50 tisíc tun oceli.

Podle expertů by tak vrak Titaniku měl úplně zaniknout do 15 až 20 let. Odborníci se domnívají, že ve čtyřkilometrové hloubce a ve více než 500 kilometrové vzdálenosti od kanadských břehů po něm s velkou pravděpodobností zůstane pouze ‘rezavá skvrna na dně Atlantiku‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

titanic.mp3

Vrak Titaniku byl objeven v roce 1985, tedy 73 let po potopení lodi. Za čtvrtstoletí se však stav železných trosek lodi značně změnil, protože po objevení vraku se nepodařilo zbytky lodi zakonzervovat.

Kladný význam bakterii

I když bakterie může zničit jedinečnou památku, pro vědecké výzkumy může být i užitečná. Například může urychlovat rozklad starých lodí a vyřazených ropných plošin. Navíc může odborníkům pomoci s vývojem nátěrů, které by ještě sloužící lodi chránily před napadením baktérií Halmonas titanicae.

„Kladný význam může být tehdy, pokud bakterie využíváme k rozkladu organických látek. Jsou to jiné typy baktérii a dělá se to běžně například v čistírnách odpadních vod nebo v kalojemech,“ přiblížil přírodovědec doktor Jan Plesník.

Existuje podle něj i představa, že bakterie budou putovat s kosmonauty do vesmíru. „Tam budou rozkládat lidské exkrementy. Tím se bude uvolňovat oxid uhličitý, který se naopak spotřebovává v kosmické lodi například řasami nebo rostlinami a vzniká kyslík,“ dodal.

Katka Brezovská, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme