Ocenění Česká hlava získá znalec Shakespeara, překladatel a anglista Martin Hilský

Cenu Česká hlava, která je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v Česku, letos získá překladatel, profesor anglické literatury a odborník na dílo dramatika Williama Shakespeara Martin Hilský. Návrh na jeho ocenění schválila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Hilský | Foto: Marián Vojtek

Martina Hilského na letošní cenu Česká hlava nominovala Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace na začátku září.

„Profesor Hilský je přední anglista, překladatel a znalec Shakespearova díla. Česká obdoba Nobelovy ceny mu právem náleží. Česká republika má řadu špičkových vědců se světovým renomé a toto ocenění je způsob, jak je podpořit a zpopularizovat jejich práci,“ uvedl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

72letý Martin Hilský vystudoval angličtinu a španělštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Nyní na této fakultě a na stejné fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích působí jako profesor anglické literatury. V minulosti působil také na univerzitách ve Velké Británii a USA.

Profesor Hilský patří ke světově uznávaným odborníkům na dílo anglického dramatika Williama Shakespeara. Přeložil do češtiny celou jeho dramatickou tvorbu.

V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. V roce 2011 obdržel medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství a Státní cenu za překladatelské dílo.

Národní cena vlády Česká hlava je nejvyšší vědecké vyznamenání v Česku. Uděluje se za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. S cenou je spojena odměna jeden milion korun. Česká hlava se uděluje od roku 2002 a v minulosti ji získali například světoznámý chemik Antonín Holý nebo onkolog Pavel Klener.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme