Ocenění pro výjimečné mladé vědce převzal v Berlíně Čech Adam Schröfel

Ocenění Zelený talent převzal dnes v Berlíně český materiálový inženýr a biochemik Adam Schröfel. Titul uděluje spolkové ministerstvo pro vědu a výzkum výjimečným mladým vědcům, působícím v oblasti udržitelného rozvoje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Schröfel s ministryní pro vědu a výzkum Anette Schavan | Foto: CD Werbeagentur

Adam Schröfel spolu s dalšími 24 vědci uspěl v konkurenci 403 dalších mladých talentů. Porota ocenila jeho výzkum biosyntézy materiálů. Na Schröfelově práci ocenila vynikající výsledky při zkoumání a využití nanotechnologií.

„V podstatě kombinujeme struktury, které běžně nalézáme v přírodě, jako jsou například křemičité schránky rozsivek a k těmto materiálům přidáváme opět za pomoci řas nanočástice různých kovů, které jim dávají velmi zajímavé vlastnosti,“ popsal Schröfel.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Adamem Schröfelem natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

„Podobné funkční biokompozity nacházejí uplatnění například v katalýze, při čištění odpadních vod, v membránových aplikacích. V případě paladia se dá dokonce mluvit o použití pro získávání energie v palivových článcích a podobně,“ dodal mladý český vědec.

Porota neoceňuje konkrétní projekty, ale především vědce, kteří mají vynikající předpoklady pro budoucí výzkum v oblasti udržitelného rozvoje.

Adam Schröfel absolvoval studijní stáže v Jižné Koreji, Spojených státech včetně Fulbrigthovy školy a teď měl šanci poznat německý výzkum. Česká věda podle něj z tohoto srovnání vychází velice nepříznivě.

„Domnívám se, že chyba je často u nás u vědců, protože neumíme dobře prezentovat to, co děláme a systém a struktura výzkumu v Česku ještě zdaleka nemá světové parametry,“ říká čerstvý držitel titulu Green Talent Adam Schröfel.

Igor Maňour, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme