Ocenění Učené společnosti si odnesla i imunoložka Říhová za výzkum v oblasti léčby rakoviny

Vědkyně Blanka Říhová se dlouhodobě věnuje imunologii a experimentální onkologii. Posledních dvacet let pracuje s týmem vědců na speciálních léčivech, která by mohla v budoucnu významně zlepšit léčbu onkologických pacientů. V laboratoři pracuje mikrobioložka na takových látkách, které při náročné chemoterapii neničí u pacientů zdravou tkáň. Za celoživotní badatelský přínos si dnes Blanka Říhová odnesla z pražského Karolina prestižní medaili Učené společnosti České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imunoložka Blanka Říhová s medailí Učené společnosti | Foto: ČTK

„Každá medaile je pro toho, kdo ji dostane, oceněním toho, že si někdo všimnul, že pracujeme, že pracujeme docela úspěšně,“ řekla krátce po převzetí prestižní medaile Učené společnosti profesorka Blanka Říhová.

S vědeckým týmem pracuje na speciálních směrovaných polymerních léčivech.

Přehrát

00:00 / 00:00

S oceněnou imunoložkou Blankou Říhovou mluvila redaktorka Petra Benešová

„Jsou to cytostatika, čili látky, které zabíjejí nádorové buňky, ale tím, že jsou polymerní, takzvaně směrovaná, tak působí především na nádorové buňky v místě toho nádoru, a nejsou tolik toxická vůči kostní dřeni,“ popsala imunoložka.

Nová léčiva, na kterých vědkyně pracuje, jsou účinnější vůči nádorům, ale nepoškozují zdravou tkáň v těle.

„Oni během té terapie, během té léčby stimulují imunitní systém proti tomu nádoru, který zabíjí. Čili nádorové buňky pacienta jsou zabíjeny, uvolňují antigeny a ty antigeny vyvolávají imunitní odpověď, ale proti tomu vlastnímu nádoru toho pacienta,“ přiblížila Říhová.

Léčba je tak v případě nádorových onemocnění přesnější. Vědci úspěšně testovali polymerní léčiva už na pacientkách, které onemocněly rakovinou prsu. Na to, aby se terapie mohla uvést do běžné praxe, bude však potřeba ještě další klinické testování.

Dobrý základ

Výzkum léčiv a nových terapeutických metod u nádorových onemocnění je v české vědě jednou z priorit. Kromě účinnějších látek badatelé vyvíjejí například speciální nosiče, které medikaci dopraví přímo do nádorové buňky, a zmírní tak vedlejší účinky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oceněných vědcích mluvil ve vysílání Radiožurnálu místopředseda Učené společnosti Václav Pačes

Podle předsedy Učené společnosti Petra Pokorného profesorka Blanka Říhová položila ve výzkumu dobrý základ a vědecké ocenění si zaslouží.

„Paní profesorka Říhová je osobnost ve svém oboru, vlastně imunoložka, která má světový ohlas,“ konstatoval Pokorný.

Učená společnost České republiky se dlouhodobě snaží v Česku o podporu vzdělanosti a výzkumu. Medaili za badatelský přínos si odnesl také matematik Aleš Pultr a ceny dostali i středoškolští talentovaní studenti, učitelé a mladí vědci.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme