Od nového roku nebudou moci žáci ve školách pracovat s chemikáliemi

Konec praktické výuky chemie v Čechách, tak by se s nadsázkou dal popsat dopad novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Ta totiž od ledna zakazuje, aby nezletilí žáci pracovali s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř

Laboratoř | Foto: Tomáš Adamec

Doteď měli mladiství, kteří se takto připravovali na své budoucí povolání, ze zákona výjimku a mohli tedy s chemickými látkami pracovat. Ministerstva školství a zdravotnictví si ale zřejmě novelizaci dostatečně nepohlídala a tato výjimka teď v zákoně chybí.

Změna se dotkne studentů chemických škol, ale třeba i budoucích automechaniků, kteří při studiu doteď běžně pracovali s benzínem. Učitelé proti novele protestují.

Pro žáky je prý naprosto nezbytné, aby se s kyselinami a dalšími látkami postupně seznamovali a učili se s nimi bezpečně zacházet, říká například ředitel ostravské Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského Jiří Kaličinský:

„Posuzujeme každou látku zvlášť, protože to je obrovský komplex bezpečnostních listů. Každá ta látka má obrovské množství informací v bezpečnostním listu, které musíme rozebrat a připravit tak, abychom minimalizovali riziko.“

Školy teď budou muset některé pokusy odložit nebo omezit. Někteří učitelé to budou řešit tak, že žáci sestaví aparaturu, tedy třeba kádinky a kahan, samotný pokus ale předvede už jen vyučující.

Ohrožena i chemická olympiáda

Resort zdravotnictví svaluje vinu na školství, ministryně školství chce zase situaci řešit přidáním věty do novely školského zákona, uvádí mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová:

„Novela školského zákona je v poslanecké sněmovně před druhým čtením. Paní ministryně Valachová se snaží připravit legislativní řešení, které by bylo rychlejší a mohlo by platit od února. Ale bude k němu potřebovat souhlas vlády.“

V ohrožení je nyní i národní kolo chemické olympiády. To je naplánované na konec ledna. Ministerstvo sice slibuje mimořádné opatření, které by žákům umožnilo se olympiády zúčastnit. Zatím ale nic nepotvrdilo.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme