Odborníci dospěli k závěru: Hlavními viníky globálních změn klimatu jsou lidé

Globální oteplování je nezpochybnitelné a vliv člověka na něj nesporný, upozorňuje Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC) v rozsáhlé nové zprávě o stavu klimatu. Teď je prý na politicích, aby vědecká zjištění převedli na konkrétní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Vědci z celého světa na analýze pracovali dlouhou dobu a využili poznatky z tisíců odborných prací. Poslední týden pak závěrečný text ladili ve švédském Stockholmu se zástupci vlád všech zemí.

Nová zpráva údajně obsahuje důkladné fyzikální zdůvodnění klimatických změn. Závěry dokumentu jsou podpořené daty o rozměrech ledovců, výšce mořské hladiny a teplotách.

Autoři dokumentu jsou si na 95 procent jisti, že lidská aktivita je hlavní příčinou globálních klimatických změn, jejichž projevem je například oteplování planety. Dlouhodobý trend růstu teploty je podle nich zřejmý, navzdory stagnaci v posledních 15 letech. Tu si někteří vysvětlují tím, že oceány pohlcují více než 90 procent veškeré tepelné energie a asi 30 procent emisí skleníkových plynů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Alžběta Havlová se zajímala o nejnovější závěry odborníků na změny podnebí

Růst teploty v moři má ale na svědomí stoupající hladiny oceánů, rychleji také taje arktický led. V důsledku toho mohou zmizet pod vodou některé ostrovy a nebezpečí by hrozilo i všem přímořským aglomeracím.

Podle odhadů má do roku 2100 stoupnout hladina světových oceánů o čtvrt metru až metr a teplota vzduchu o 0,3 až 5,5 stupně Celsia. S tím jsou spojeny extrémnější výkyvy počasí jako větší sucha, vlny veder, silnější hurikány nebo povodně.

Oteplování se už zastavit nedá, vědci ale tvrdí, že lidé mohou ovlivnit rychlost, se kterou ke změnám dochází. Pokud se okamžitě výrazně sníží emise skleníkových plynů, je prý možné katastrofickým scénářům zabránit.

Kvůli oteplování jsou prý lidé násilnější

Podle některých odborníků bude ovšem nesmírně obtížné splnit závazek, aby v tomto století průměrná teplota na zemi nevzrostla o více než dva stupně Celsia.

„Jednoznačně se ukazuje, se nejdůležitějším faktorem je zvyšování koncentrace skleníkových plynů, to znamená především oxidu uhličitého, který vzniká při spalování všech fosilních paliv. Tato věc byla jednoznačně potvrzena,“ říká profesor Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí na Univerzitě Karlově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí na Univerzitě Karlově, se vyjádřil k letošní zprávě IPCC

Dramatické změny klimatu mají údajně vliv i na lidské chování. Kvůli nim je ve společnosti více násilí, zjistil tým expertů z Kalifornské univerzity.

„Zaměřili jsme se i na osobní konflikty, na vraždy nebo domácí násilí. Tyto činy jsou zřejmě podněcované jinými mechanismy než války. Podle našich závěrů jsou individuální akty násilí poháněné psychologickou reakcí na růst teplot. Po opravdu horkém dni nebo noci se člověk může pomást a dělat šílené věci,“ poznamenal jeden z autorů studie Marshall Burke.

Zpráva IPCC varuje, že klimatické změny přinesou v tomto století četnější vlny veder, sucha a záplavy, pokud vlády jednotlivých zemí účinně nezakročí proti znečišťování planety. Nejnovější zjištění prý mají být důležitým podnětem ke změnám a zmírnění problémů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zveřejnění nejčerstvějších poznatků sledoval redaktor Ondřej Bouda

Někteří vědci v předchozích letech vydali velmi varovné zprávy o změnách klimatu, pak se ale ukázalo, že například pracovali tvůrčím způsobem s pochybnými údaji. Profesor Moldan si nemyslí, že jsou letošní závěry panelu pro klimatickou změnu opatrnější než v předchozí zprávě z roku 2007, považuje je jen za přesněji formulované.

„Jsem přesvědčen, že i u samotného procesu IPCC, který byl v minulosti kritizován, teď už tedy opravdu kritikové najdou velmi obtížně nějaké skuliny, aby mohli zpochybnit tyto závěry, které jsou česky řečeno ,na beton‘,“ dodává.

Alžběta Havlová, Jan Prokeš, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme