Odborníci hodnotí objev českých egyptologů jako šestý nejvýznamnější v roce 2013

Mezi nejvýznamnější archeologické zásahy minulého roku se prosadili taky čeští egyptologové. Objevem - víc než čtyři tisíce let staré - hrobky kněze a vrchního lékaře Horního a Dolního Egypta. Prestižní odborný časopis Heritage Daily ho zařadil na šesté místo. První příčku obsadil objev pozůstatků anglického krále Richarda III..

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abúsír - Neferirkarevova pyramida, kterou objevili čeští egyptologové

Abúsír - Neferirkarevova pyramida, kterou objevili čeští egyptologové | Foto: Jaroslav Beránek

„Svým způsobem za to opravdu rád, nikdo o to neusiloval, nikdo s tím nepočítal. Tím víc nás to všechny na egyptologickém ústavu těší,“ řekl ředitel Českého egyptologického ústavu a vedoucí výzkumného projektu v Abúsíru Miroslav Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ocenění českých egyptologů britským odborným časopisem hovořil ředitel Českého egyptologického ústavu a vedoucí výzkumného projektu v Abúsíru Miroslav Bárta

Podobné žebříčky ale podle svých slov hodnotí nerad. „Samozřejmě je to poměrně renomovaná instituce, která nám ho udělila. Na druhou stranu je potřeba říct, že dostat se mezi britské a izraelské objevy byla poměrně výjimka v té TOP 10,“ dodává.

Hrobku lékaře Šepseskafancha objevili čeští egyptologové vloni v září. Kamenná hrobka měří 21 x 14 metrů, její zdi jsou přes čtyři metry vysoké.

„Jedná se o unikátní osobu, o vrchního lékaře celé země. Navíc to byl člověk, který byl představeným instituce, která shromažďovala veškeré poznání, které tehdy Egypťané měli, a říkalo se jí Dům života. Byl i představeným instituce, kde královské manželky rodily následníky trůnu,“ vysvětlil důležitost objevu Bárta.

Nejvýznamnější archeologické objevy v roce 2013
podle časopisu Heritage Daily
1. ostatky krále Richarda III.
2. římské sochy ve tvaru orlic
3. nejstarší a největší vinný sklep
4. kruhový objekt z Doby bronzové
5. sídlo z rané doby římské
6. 4000 let starý hrob egyptského lékaře
7. 6000 let staré pohřební sály
8. pohřebiště ze 14. století
9. 1500 let stará mozaika
10. přes 300 prehistorických hliněných figurek
Zdroj: www.heritagedaily.com

V Abúsíru, asi 20 kilometrů jižně od Káhiry, našli čěští egyptologové již v roce 2012 hrobku staroegyptské princezny z páté dynastie. Nález českých vědců oznámila egyptská Nejvyšší rada památek.

Nalezená hrobka je vytesaná do skály a v jejích útrobách našli archeologové několik soch zesnulé majitelky. Tou byla princezna jménem Šerp Nepti, která žila před asi čtyřmi a půl tisíci lety, tedy v době stavitelů velkých egyptských pyramid.

Úspěch zaznamenali Češi letos také ve středním Súdánu, kde jedno z největších severoafrických pohřebišť pravěkých lovců-sběračů. Je staré osm až deset tisíc let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme