Odborníci vidí budoucnost lidstva v ekologickém zemědělství
Během několika desetiletí zřejmě bude muset lidstvo přejít na principy ekologického zemědělství. Potraviny vyrobené z průmyslově hnojených surovin prý nahradí v regálech obchodů bio produkty. Ropy, ze které se umělá hnojiva vyrábějí, totiž nezadržitelně ubývá. Zároveň ale mizí také zemědělská půda.
Zatímco dnes považuje většina z nás bio potraviny za něco nadstandardního, příští generace budou produkty ekologického zemědělství pravděpodobně vnímat jako běžnou součást života.
„Všechny ty produkty, které vstupují do zemědělství, jsou velice náročné na energii a to energii fosilní. Například dusíkatá hnojiva spotřebují velký podíl energie a to je do budoucna neudržitelné,“ říká bývalý rektor České zemědělské univerzity v Praze profesor Jiří Petr.
Právě proto začal hledat odrůdy nejrůznějších plodin, které by se nemusely hnojit umělými hnojivy. A nejenže zjistil, že nejlepšími odrůdami jsou ty současné, zbytečně hnojené, ale našel také vhodný typ obilí pro jinak náročné pečení bio chleba.
„U pekárenského využití se nám nedařilo dosahovat dobré kvality pšenice a tak jsme hledali cestu k systému širších řádků, protože se ukázalo, že širší řádky znamenají větší požitek slunečního záření a tím vyšší syntézu bílkovin,“ vysvětluje.
A testy dopadly na výbornou také u obsahu mykotoxinů, tedy jedů, které produkují některé plísně.
Problémem ale podle profesora Josefa Kozáka z České zemědělské univerzity v Praze zůstává úbytek zemědělské půdy.
„Podle údajů statistického úřadu do roku 2009 ubývalo 10 až 14 hektarů půdy denně a za rok 2010 ministerstvo životního prostředí vykázalo úbytek 24 hektarů denně. Což je obrovský úbytek, protože to je neustále – den co den vám ubývá tato nejkvalitnější půda,“ upřesňuje s tím, že Česká republika tak přichází o miliardy.
Na úrodné půdě se staví anebo ji ničí nadměrná eroze, způsobená většinou povodněmi. Stát si pak postupně zvyká na dovoz a přichází o schopnost sám uživit své obyvatele.