Odvykání kouření může ztěžovat genetická vloha k těžké závislosti

Na dnešek připadá Světový den bez tabáku. Svůj boj s cigaretou svádí každý den tisíce kuřáků. V četných případech ovšem odvykání ztěžuje genetická dispozice člověka. Na tu chce upozornit Institut klinické a experimentální medicíny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baňky v laboratoři

Baňky v laboratoři | Foto: Fotobanka PhotoRack

Na metabolickém zpracování nikotinu v těle se podílí gen CYP2A6, který podle výzkumů způsobuje u některých lidí výraznější závislost na tabáku.

Jedná se o vlohu, která je u některých těžších kuřáků přítomna až v 75 procentech. Na závislost kuřáka má vliv ještě gen SLC6A3, který ovlivňuje hladinu dopaminu v mozku, a to vede k návykovému chování.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možní genetické predispozici k těžké závislosti na kouření mluvila ve Světě o desáté na Rádiu Česko docentka Věra Adámková z Institutu klinické a experimentální medicíny

„Ve hře jsou tři určitá místa na chromozomech. V současné době probíhá velmi intenzivní výzkum, protože čísla jsou alarmující. Pakliže by to byla pravda, tak 76 procent kuřáků by byla na kouření velmi závislých a potom je léčba také velmi obtížná,“ vysvětlila ve Světě o desáté na Rádiu Česko docentka Věra Adámková z Institutu klinické a experimentální medicíny.

Zatím ale není jisté, jaké procento nositelů vloh pro rychlé získání závislosti v populaci je. Podle Adámkové může jít totiž i o lidi, kteří nezačnou nikdy kouřit, a vloha se tak nemůže rozvinout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl vedoucí laboratoře molekulární genetiky Jaroslav Hubáček

„V mozku máme určitá místa, kterým říkáme receptory. Když si to představíme velmi jednoduše takové pacičky, které po vykouření cigarety vyplaví hormon, určitou látku tělu vlastní, která dělá pocit uspokojení, dobra. Proč by si člověk nedělal něco, co mu dělá dobře? Ale bohužel závislost na nikotinu je pak velmi těžká,“ dodává lékařka.

Přesto se jí lze i přes silné genetické předpoklady zbavit. Jak ale svorně říká Adámková i vedoucí laboratoře molekulární genetiky Jaroslav Hubáček, nejdůležitější je silná vůle přestat kouřit, která hraje v odvykání velkou roli.

Impulsem k nekouření může být i nový vztah

Číst článek

Tomáš Pavlíček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme