Olomoucká nemocnice léčí krevní tlak pomocí nového zákroku

Lékaři olomoucké fakultní nemocnice dnes v přímém přenosu předvedli novou metodu pro léčbu vysokého krevního tlaku. Při zákroku zavedou lékaři přes třísla do oblasti ledvinných tepen speciální vodič. Pomocí elektrického proudu trvale ovlivní nervové impulzy, které se podílejí na vzniku vysokého krevního tlaku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace na multifunkčním sále

Operace na multifunkčním sále | Foto: Ústřední vojenská nemocnice

Specializovaný výkon pomůže lidem, u kterých se nedaří tlak dlouhodobě snížit. Olomoucká nemocnice je prvním zařízením v České republice, které použilo tuto metodu.

V předsálí operačního sálu vysvětlil Radce Kvasničkové celý zákrok docent Miloš Táborský.

„Kolegové už začali, nyní provádí denervaci levé renální tepny, a až vejdeme do sálu, já budu pokračovat na úrovni pravé ledvinné tepny,“ řekl Radiožurnálu.

Během přítomnosti v sále je potřeba rentgenová zástěra, aby nedošlo k nebezpečnému ozáření.

Pacient na sále je cizinec, a tak se mluví anglicky. Docent Táborský vysvětluje, že je zde mezinárodní tým, který má zkušenosti ze zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Speciální zákrok v olomoucké fakultní nemocnici sledovala pro Odpolední Radiožurnál Radka Kvasničková

Při zákroku je operovaný člověk utlumen léky a nemá tak žádné bolesti.

Na obrazovce v sále je vidět kontrastní látka, kterou se plní ledvinná tepna, aby bylo vidět obrysy tepny a kontakt elektrody se stěnou tepny. Speciální vodič je do tepny zasunut přes pacientova třísla.

Dotyčný bude po zákroku 3 dny v nemocnici, pak by se měl jeho vysoký krevní tlak postupně stabilizovat.

Radka Kvasničková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme