Orientální ústav přišel kvůli špatným výsledkům o peníze, zřejmě přijde i o vedení

Orientální ústav Akademie věd se potýká s problémy. Kvůli špatným výsledkům svého výzkumu přišlo pracoviště o peníze v rozpočtu. Nyní hrozí, že kvůli přetrvávajícím problémům přijde i o své vedení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Drahoš - předseda Akademie věd ČR

Jiří Drahoš - předseda Akademie věd ČR | Foto: Tomáš Adamec

Problémy Orientálního ústavu jsou podle vedení Akademie věd dlouhodobé. Akademická rada proto teď doporučila odvolání jeho ředitelky Stanislavy Vavrouškové. Neřídí prý vědecké pracoviště, které se specializuje na témata Asie a Afriky, příliš dobře.

Funkci měla Vavroušková zastávat až do května. Kvůli problémům chce ale vedení akademie změnu v řízení. V letošním roce přišel ústav o část peněz v rozpočtu kvůli špatným výsledkům v mezinárodním hodnocení kvality výzkumu.

„My si myslíme, že Orientální ústav je ústav, který by měl v systému Akademie věd být, ale kladu si otázku, jestli má ten správný management,“ řekl předseda Akademie věd Jiří Drahoš na prosincovém Akademickém sněmu.

Na sněmu se také hlasovalo o novém mezinárodním hodnocení kvality výzkumu, kterým prošly v loňském roce všechna pracoviště. Orientální ústav v něm byl hodnocen jako jeden z nejhorších.

Ředitelka tvrdí, že pracoviště vedla doposud bez problémů a proti hodnocení kvality výzkumu se chtěla bránit právní cestou. Jestli přijde o své místo není jisté. Návrh na odvolání teď musí posoudit rada Orientálního ústavu, která může ředitelku ve funkci udržet.

Petra Benešová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme