Osamělost může být nakažlivá

Osamělost se podle nové studie může mezi lidmi šířit podobně jako chřipka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledky studie ukazují, že lidé, kteří už zcela "vypadli" ze sociálních sítí, jsou vůči jiným lidem méně důvěřiví a návrat pro ně bývá velmi obtížný | Foto: Fotobanka stock.xchng

Američtí výzkumníci zveřejnili výsledky studie, které se dohromady zúčastnilo více než 12 000 lidí a která se táhne už od roku 1948. Studie byla původně navržena k monitorování kardiovaskulárních chorob, ale od druhé generace vědci začali sledovat také sociální sítě jejích účastníků. U každého člověka si po dobu dvou až čtyř let zaznamenávali jeho pocity, jména přátel a příbuzných i četnost kontaktů s nimi.

Získané údaje ukázaly překvapivou věc - osamělost je zřejmě stejně nakažlivá jako například chřipka. Ještě předtím, než se lidé zcela stáhli na okraj společnosti, šířili pocity osamělosti mezi zmenšující se počet svých přátel. Ti pak zanedlouho osaměli také. Konečným důsledkem bylo, že se v izolaci ocitali nejen jedinci, ale rovnou celé skupiny lidí. Výsledky studie také ukazují, že lidé, kteří už zcela "vypadli" ze sociálních sítí, jsou vůči jiným lidem méně důvěřiví a návrat pro ně bývá velmi obtížný.

Osamělost vědci spojují s vyšším rizikem fyzických i psychických onemocnění. Podle autorů studie je proto v zájmu veřejného zdravotnictví naučit se rozpoznávat první příznaky osamělosti a zabránit úplnému vydělení na okraj společnosti.

Zdroj: University of Chicago, Journal of Personality and Social Psychology

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme