Ostravští studenti pracují na tom, jak levněji čistit odpadní látky

Tři studentky a jejich kolega pracují na tom, jak, zjednodušeně řečeno, využít levný odpadní materiál k čištění průmyslových odpadních vod. Pokud jejich výzkum vyjde, za skladování odpadů ušetří firmy statisíce korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná rafinérie | Foto: Comstock Images

V laboratoři tráví čtveřice studentů hodně času. Každý z nich pracuje na jednom vzorku. „Vzorky, které máme, jsou nevyhovující tenzidy a těžké kovy. My si jich snažíme zbavit,“ popisuje mladý vědec Jiří Lisník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak ostravští studenti pracují na zlevnění čistění odpadních látek, zjišťovala reportérka Lucie Husárová.

A jeho kolegyně Markéta Sassiková ho doplňuje: „Snažíme se najít sorbent, který zachytí kaly. A budeme se snažit ho nějak levně odstranit.“ Podle Lisníka se čističky odpadních vod primárně nezajímají o to, jak se tenzidy a těžké kovy odstraní.

„My využijeme metodu kalů, které to na sebe naváží,“ vysvětluje Lisník. S nápadem soutěží i v ekologickém projektu Chytrá řešení pro životní prostředí. Princip je na první pohled jednoduchý: místo drahých sorbentů by se pro čištění odpadních látek využívaly kaly.

Hodně by se ušetřilo

A ušetřilo by se hned dvakrát, jak dodává další z výzkumnic Aneta Laryšová: „Nepoužívala by se drahé aktivní uhlí, ale například levné kaly, které by se tím pádem nemusely skladovat.“ Právě za skladování odpadních látek se platí velké peníze. Pokud by se povedlo dokázat, že k odstranění těžkých kovů z odpadních vod bude možné využít levné látky, firmy to jistě uvítají.

„Tím, že oni za skládku nebezpečných odpadů dávají třeba milion ročně, tak si myslím, že ušetření peněz je opravdu velké,“ doplňuje za skupinu mladých badatelů Karolína Křenková.

Výzkum, který je i podstatou bakalářské práce čtyř studentů ostravské univerzity, posoudí komise složená z vědců i praktiků. Pokud uspějí, ministerstvo jejich projekt nabídne na burze nápadů.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme