Ostravští studenti přišli s nápady, jak lépe recyklovat odpady či uspořit vodu

Jak ušetřit vodu v domácnostech a jak lépe recyklovat odpady. S těmito nápady se studenti střední průmyslové školy v Ostravě Vítkovicích přihlásili do soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí. Jestli mají šanci uspět, rozhodne ještě tento měsíc odborná komise.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toner do laserové tiskárny

Toner do laserové tiskárny | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Učitelé Vítkovické střední ale těší už to, že některé studenty soutěž vůbec zaujala. Ukázalo se, že alespoň část z nich má v hlavě vlastní nápady a ekologie je zajímá.

„Můj nápad je takový, že bych tonery vyráběl z materiálů, které se nemusí pálit, které se začas samy rozloží. Vyhodíme to, pak se to odveze na skládku, kde se to zahrabe a po nějaké době samo rozloží. Takže se nemusí nic spálit, nevznikají žádné emise,“vysvětluje student Lukáš Pohanka, který pracuje na myšlence, jak část plastových věcí běžné spotřeby nahradit produkty z šetrnějšího materiálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

střední.mp3

Jak doplňuje jeho učitel Pavel Cnota, jde například právě o tonerové kazety do kopírek, které jsou vyrobeny z plastu. Podle něj by ale neměl být problém ani v případě, že by byly z tvrzeného papíru.

Kromě tonerových kazet posílá 18letý student do soutěže ještě jeden nápad. Jde o cd nosiče, které by se podle něj mohly vyrábět ze skla.


„Fakt tvrzené sklo na čtecí zónu. A to by bylo podle mě ekologické, protože sklo se dá vlastně roztavit a potom znovu použít,“ přiblížil Lukáš Pohanka, který studuje obor obráběč kovů. Učí se na počítačem řízených strojích a svoji budoucnost vidí v oboru IT.

Úspora vody

Do ekologické soutěže se přihlásili i jeho spolužáci, kteří zas přišli s nápadem, jak uspořit vodu při sprchování v panelových domech.

„Kdyby se prostor pod vanou využil třeba na skladování této vody, tedy čisté vody bez mydlin a nečistot, v nějaké nádrži. Z té by vedlo čerpadlo do mikáda od záchodu a touto vodou by se splachovalo,“ vysvětluje 17letý student Michael Hranický, který na projektu pracuje s dalším spolužákem a také učitelem Pavlem Trebichalským.

Ekologickou soutěž vyhlásilo ministerstvo životního prostředí a podílí se na ní i Akademie věd. Oceněné projekty nabídne firmám a podnikům na burze nápadů.

Lucie Husárová 1, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme