Ostravští studenti testují tzv. chytré nátěry

Pět studentů Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě testuje unikátní materiál, který pomůže při čištění odpadních vod a ovzduší. Ve speciálních filtrech, nebo nátěrových a stavebních hmotách zachytí jedovaté látky, které by jinak ničily přírodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum. (Ilustrační foto)

Výzkum. (Ilustrační foto) | Foto: Fotobanka PhotoRack

Vysokoškoláci teď výzkumný projekt poslali do ministerské soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí.

Aktivní nátěry

Říká se jim chytré nátěry. Tedy speciální materiály, které pohltí z ovzduší a vody škodliviny nebo mikroorganismy. Fasády domů ochrání proti erozi, uvnitř místností naopak chytrý nátěr na stěnách zabrání šíření virové nebo bakteriální infekce. Právě takové speciální materiály, které mohou fungovat i v keramických filtrech, teď testuje a vyvíjí pět doktorandů z Ostravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Benešová mapovala úsilí studentů při vývoji tzv. chytrých nátěrů

Jejich školitel Vlastimil Matějka si od experimentu slibuje úspěch: „Využití těchto kompozitů v podstatě skýtá pro životní prostředí řadu benefitů. Je to čištění ovzduší, odpadních vod.“

V laboratoři plné zkumavek pak ukazuje, s jakými látkami jeho tým pracuje. Společně vytvářejí materiály z oblasti nanotechnologií.

Past na škodliviny

„Jedná se o přípravu fotokatalyticky aktivních kompozitů na bázi jíl, oxid zinečnatý, oxid titaničitý,“ říká Matějka.

Účinkem slunečního záření pak dokáže nový materiál v nátěrech pohlcovat škodliviny. Každý ze studentů má v týmu svůj úkol, popisuje Jonáš Tokajský:

„Moje práce se neodehrává v laboratoři,ale na počítači, kde se snažím vytvářet molekulární modely,“ říká s odkazem na charakterizaci simulace udržení částic na povrchu a jejich neuvolnění do životního prostředí.

Jeho kolegyně Kamila Groplová naopak zkouší kvalitu a odolnost speciálního materiálu: „Já testuji vůči toxicitě na zelených řasách a testuji nanokompozity ve stavebních materiálech a jejich odolnost.“

Uvedení do praxe

Doktorandi doufají, že jejich experiment nezůstane pouze u teorie, ale prosadí se i do praxe, jak podotýká vedoucí týmu Matějka: „Ambicí, proč tento tým vznikl je ,aby výsledky , které se vytvářejí a vysokých školách neskončily ve formě článků, ale byly využity aplikační sférou.“

Pokud jeho tým teď uspěje v soutěži ministerstva životního prostředí, má šanci, že si jejich nápadu všimnou soukromí investoři. Podobné technologie chytrých nátěrů na českém trhu už existují.

Využívají se například ve školkách, nebo čekárnách, kde hrozí přenos infekcí nebo na frekventovaných místech, kde pohlcují škodliviny.

Milan Kopp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme