Ostrovní opice mají klíč k původu viru HIV

Před tisíci let se od pobřeží západní Afriky oddělil ostrov Bioko. Opice, které na něm dnes žijí, mohou podle vědců skrývat klíč k původu viru HIV.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dril černolící (Mandrillus leucophaeus) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Hartmut Inerle

Většina odborníků se shoduje na tom, že virus HIV někdy kolem roku 1931 „přeskočil“ na lidi ze šimpanzů, kteří byli infikování příbuzným virem SIV. Šimpanzi svůj retrovirus pro změnu získali od opic mangabejů a drilů, otázkou však je, jak a hlavně kdy k tomu došlo. V loňském roce získala skupina vědců molekulární důkazy, že k infikování šimpanzů došlo v období mezi rokem 1266 a 1685. Problém je, že takzvané molekulární hodiny závisí na kalibraci a ne všichni s výsledky studie souhlasí. Skeptici se domnívají, že k přeskoku opičího viru na šimpanze došlo o celé desetitisíce let dříve. Opičí i šimpanzí virus SIV se vyskytuje po celé východní i západní Africe a podle vědců z Tulane National Primate Research Center v Lousianě není možné, aby se tak dalece rozšířil během pouhých 500 let.

Vědci se proto rozhodli překalibrovat molekulární hodiny. Využili k tomu vzorky viru SIV od opic z ostrova Bioko, který je od africké pevniny izolovaný už celých 12 000 let. Jak se ukázalo, místní drilové jsou infikováni virem SIV, který je blízce příbuzný viru mangabejů – tedy jednoho ze dvou druhů opic, které svými viry přispěly k infekci šimpanzů. Datum, kdy příbuzný viru ostrovních mandrilů infikoval šimpanze, vědci kladou do doby před nejméně 22 000 lety. Nová analýza virů všech čtyř zúčastněných druhů primátů také ukazuje, že virus SIV je starý minimálně 76 000 let a pravděpodobně bude ještě starší. Délka jeho historie může také vysvětlit, proč je dnes virus SIV pro opice neškodný. U šimpanzů, kteří se infikovali relativně nedávno a jejich imunitní systém se s virem ještě nestačil tak dobře srovnat, to zatím zřejmě neplatí. Výsledky některých současných studií totiž naznačují, že virus SIV u šimpanzi vyvolává onemocnění podobné lidskému AIDS.

Zdroj: ScienceNow

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme