Pačes usiluje o členství ČR v molekulárně-biologické laboratoři

Profesor Václav Pačes, předseda České společnosti pro biochemii a molekulární biologii, usiluje o to, aby se Česká republika stala členem Evropské molekulárně-biologické laboratoře (označované zkratkou EMBL). Ta existuje od roku 1974. Souvisí to s evropskou infrastrukturou, které bioinformatici říkají „elixír“.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prof. Václav Pačes

Prof. Václav Pačes | Foto: Jan Sklenář

„Slovo laboratoř je zavádějící. Jedná se o soustavu vynikajících vědeckých ústavů v oblasti věd o životě,“ řekl Václav Pačes.

EMBL má svůj hlavní ústav v Heidelbergu a další ústavy v Hamburku a v Grenoblu (pro strukturní biologii), v Hinxtonu u Cambridge (pro bioinformatiku) a v Monterotondo u Říma (pro banku myších embryí).

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor Václav Pačes mluví v pořadu Svět o jendé na Rádiu Česko o svém úsilí, aby se ČR stala členem Evropské molekulárně-biologické laboratoře.mp3

„Elixír je speciální infrastruktura pro bioinformatiku, která je soustředěna v dalším ústavu EMBLu v Cambridgi ve Velké Británii a my bychom se na ní velmi rádi podíleli, protože bioinformatika je takovým úzkým hrdlem současné genomiky. Bez našeho začlenění bychom se nikdy nemohli dostat na špičku, kde jsme kdysi byli,“ uvedl profesor Pačes.

Dodal, že Česká republika není členem EMBL ke své vlastní škodě.

„Z vědeckého hlediska je to, ne-li vůbec nejlepší, tak rozhodně jedno z nejlepších pracovišť v oblasti molekulární biologie v Evropě a dokonce i jedno z nejlepších na světě. Naše členství tam by nám umožnilo podílet se na jejich projektech, naši lidé by tam mohli jezdit pracovat,“ uvedl Václav Pačes.

Čeští vědci by také podle jeho slov měli prioritní přístup k drahým přístrojům, které si Česká republika nemůže dovolit pořídit.

Co přináší členství

Členy EMBL jsou státy, které platí roční příspěvky. Pro Českou republiku by to bylo podle odhadu Václava Pačese zhruba 700 až 800 eur ročně, což je malá částka za to, co bychom dostali zpět.

„Uvědomme si, že jsme už členy celé řady významných infrastruktur, například CERNu, který je podstatně dražší , nebo Evropské jižní observatoře, soustavy dalekohledů v Chile a tak dále, ale v oblasti tak významné jako je biologie a molekulární biologie, ještě nejsme,“ dodal profesor Pačes.

ČR je také členem mezivládní organizace nazvané Evropská molekulárně biologická konference (EMBC). Členské státy do ní přispívají podle výše svého národního produktu a z takto získaných prostředků se dnes hradí většina aktivit. Česká republika je prostřednictvím ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy členem EMBC od roku 1994.

Helena Berková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme