Pavoučí vlákno by mohlo najít široké využití v medicíně

Ač se člověk snaží už dlouho sebevíc, zatím se mu nepodařilo vyrobit látku, která by byla tak pevná jako pavoučí vlákno. Pokud byste z něj například udělali lanko tlusté necelý centimetr, zastavilo by dopravní letadlo v plné rychlosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavučina pokoutníka druhu Agelenidae labyrinthica

Pavučina pokoutníka druhu Agelenidae labyrinthica | Foto: Wikimedia Commons, Patrick Edwin Moran

Jak říká jedna z největších znalkyň pavouků na světě, profesorka kalifornské univerzity v Riverside Cheryl Hayashi, pavoučí vlákno je ojedinělé také pro svou pružnost.

„Je to kombinace pevnosti, pružnosti a odolnosti, co dělá pavoučí sítě tak výjimečnými. Zejména je to vynikající materiál využitelný v medicíně. Tam je ještě výhodou to, že pavučina nevyvolává imunitní reakce. A tak je využitelná pro náhradní tkáně určené pro transplantace.“

Jenže přinutit pavouky, aby ve velkém tkali vlákno použitelné v medicíně, je nemožné. Pavoučí samičky jsou totiž kanibalky a navzájem se sežerou, než stihnou vlákno upříst.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném využití pavoučího vlákna hovořil moderátor Tomáš Pavlíček s Evou Sykovou

A tak vědci z univerzity ve Wyomingu tak trochu obešli přírodu a vytvořili geneticky modifikované červy, kteří předou stejně silné vlákno jako jejich pavoučí kolegové. Brzo by se prý pavučina mohla používat především v medicíně.

„Tato zpráva je věrohodná, pavučina by se v medicíně opravdu využívat mohla, třeba jako šicí materiál v chirurgii. Teď navíc začíná řekněme století tkáňových náhrad, takže by bylo možné využít takové materiály i zde – třeba v oblasti cév nebo chrupavek,“ říká Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a předsedkyně České společnosti pro neurovědy.

Žádné imunitní reakce

Pavučina má přitom i tu výhodu, že v lidském těle nevyvolává imunitní reakce, protože není tvořena z buněk, jde o materiál čistě chemický, podobně jako třeba silon.

Podle profesorky kalifornské univerzity v Riverside Cheryl Hayashi by pavoučí sítě mohli v budoucnu používat i neurologové, protože by podle ní pomohla při regeneraci nervových buněk, vláken. Pomohlo by to třeba pacientům s porušenou míchou?

„To si nejsem tak docela jistá, protože už dlouho zkoušíme desítky materiálů, specifických, které se k tomu budou hodit. Je tady ale samozřejmě možnost kombinovat takový materiál s nějakým měkčím, takové složení by samozřejmě bylo možné použít i na přemostění míchy,“ myslí si Syková.

„Takovými zkoušenými materiály jsou třeba nanovlákna, jde hlavně o otázku velikosti vláken a jejich složení. Dělá se to z různých polymerních materiálů, třeba hydrogelů. Podobně jako se tká pavučina, je možné utkat síť z nanovláken z různých materiálů,“ doplňuje Eva Syková.

Tomáš Pavlíček, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme