Pereme sluncem

Oblečení, které se vyčistí pouhým působením světla, bez nutnosti použití vody a pracích prostředků, by uvítali všichni. Šetří námahu, a navíc i životní prostředí. Problém začali řešit čínští výzkumníci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sušení sárí, ilustrační foto

Sušení sárí, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Vasant Dave

Jejich nápad je prostý a možná se inspiroval v oblasti zpracování kovů. Ty méně ušlechtilé se pokovují, aby se zachovaly jejich vlastnosti. Podobně se v tomto případě potáhne bavlněná tkanina speciální vrstvou, která si dovede poradit se znečištěním. Podle zveřejněné zprávy ze šanghajské univerzity Donghua je ochranná vrstva založena na bázi oxidu titaničitého (TiO2), známého také pod triviálním názvem titanová běloba. Tato sloučenina se používá v řadě průmyslových odvětví od výroby barev až po opalovací krémy.

Obdobné pokusy už proběhly, ale vždy jen s menším úspěchem. Výsledná látka se „čistila“ jen pod vlivem ultrafialového záření. Výzkumný tým proto využil nanočásticové struktury doplněné o aktivátory na bázi dusíku. Podle publikované zprávy se zatím podařilo slunečním svitem vyčistit barevnou skvrnu. Do budoucna se počítá s dalšími aktivátory na bázi jódu nebo stříbra.

Univerzita Donghua se textilním výzkumem a vývojem zabývá už od roku 1951.

Zdroj: Eurekalert

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme