Pes pro alergika neexistuje

Hypoalergenní plemena psů za sebou zanechávají stejné množství alergenů jako obyčejný voříšek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský naháč | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic, Ron Armstrong

Alergikům, kteří chtějí doma chovat psa, se nabízejí takzvaní hypoalergenní psi. Jsou to plemena bezsrstá, nelínající nebo taková, která do svého okolí méně uvolňují proteiny z pokožky, které spolu s proteiny ze slin představují hlavní psí alergeny. Obecně se předpokládá, že hladina alergenů je u těchto psů nižší a většina alergiků by v jejich přítomnosti neměla mít problémy.

Nová studie však ukazuje, že mexický naháč, labradoodle a další hypoalergenní plemena si nezadají s jinými čistokrevnými psy nebo různými kříženci. Vědci z Nemocnice Henryho Forda odebrali vzorky prachu ze 173 domácností, v nichž nově přinesený pes prožil jeden měsíc. Výsledky laboratorní analýzy ukázaly, že množství alergenů v prachu domácností s hypoalergenním psem je prakticky stejné jako v domovech, jejichž obyvatelé chovají jakéhokoli "obyčejného" psa. Pro tvrzení, že hypoalergenní psi mají méně alergenů, tedy vědci nenašli žádný důkaz.

Jejich studie je vůbec první, která se zabývala množstvím environmentálních alergenů spojených s hypoalergenními psy. Dřívější studie se zaměřovaly pouze na vzorky srsti malého počtu plemen.

Zdroj: Henry Ford Health System, American Journal of Rhinology and Allergy

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme