Placenta chrání mozek dítěte

Placenta není jen pasivní orgán, který plodu předává živiny z matčina těla. V časech kalorické nouze jeho aktivně chrání mozek plodu před poškozením.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek

Mozek | Foto: Fotobanka Profimedia

Nový informace o placentě a jejích funkcích přinesla práce vědců z Cambridgeské univerzity. Na laboratorních myších zkoumali, co se stane, pokud bude samice v polovině březosti 24 hodin hladovět. To by se v přírodě mohlo přihodit velmi snadno a vědce zajímalo, jak na to bude reagovat placenta, jejímž hlavním úkolem je dodávat plodu živiny z matčina těla. Načasování pokusu nebylo náhodné – období v polovině délky březosti je kritické pro vývoj hypotalamu.

Experiment dokázal, že potravní nouze přiměje placentu k tomu, aby se „obětovala“ a sama se stala zdrojem živin. Začne rozkládat svou vlastní tkáň a recyklovat buněčné proteiny, aby mohla poskytnout živiny, které plod potřebuje pro správný vývoj hypotalamu. Mozek plodu tak placenta aktivně chrání před poškozením, které by mohl utrpět kvůli nedostatečnému přísunu živin.

Zdroj: PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme