Plast z mléka a jílu

Neobvyklou alternativu k plastům z ropných produktů vymyslel tým amerických a thajských vědců. Jejich pěnový plast je vyroben z kravského mléka a obyčejného jílu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastové láhve

Plastové láhve | Foto: Digital vision

Plastový odpad se v obrovském množství hromadí na skládkách a v oceánech se koncentruje do plastových ostrovů plovoucích na hladině. Požadavky na vývoj rozložitelných plastických hmot jsou proto stále naléhavější. Tým vědců z thajské Chulalongkorn University a americké Case Western Reserve University dokázal vyrobit lehoučký pěnový plast z kravského mléka s příměsí jílu a sacharidu glyceraldehydu.

Vědci vysvětlují, že 80 % proteinů v kravském mléce tvoří kasein, který se už začal využívat při výrobě lepidel a nátěrů papíru. Kasein není příliš pevný a voda jej může smýt. K jeho vyztužení a zvýšení odolnosti vůči vodě vědci použili malé množství jílovitého minerálu montmorillonitu (Na+-MMT), který s molekulami kaseinu propojili pomocí molekul glyceraldehydu. Poté, co ze směsi odstranili molekuly vody, vznikl houbovitý aerogel – materiál, který je tak lehký, že se mu dokonce někdy říká „pevný kouř“. Pokud pěnový plast z mléka a jílu ztvrdne působením tepla, je dost pevný na to, aby se z něj daly vyrábět například obaly na potraviny, izolace nebo výplně sedacího nábytku. A jak je to s jeho odbouratelností? Pokud se materiál zkompostuje, rozloží se z jedné třetiny už během 30 dní.

Zdroj: American Chemical Society, Biomacromolecules

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme