Počty lidí s rakovinou ledvin v Česku prudce stoupají

Česká republika si připisuje další smutné prvenství v počtu pacientů s rakovinou. Vedle zhoubných nádorů tlustého střeva vzrostl za posledních 30 let také počet lidí, kteří onemocněli rakovinou ledvin, a to o neuvěřitelných 270 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace ledvin v nemocnici Příbram

Operace ledvin v nemocnici Příbram | Foto: Petr Kološ

Strmý nárůst počtu lidí s rakovinou ledvin mohlo způsobit kvalitnější a rychlejší odhalení tohoto onemocnění, lepší lékařská péče. Na druhou stranu počet nemocných u nás je v porovnání s dalšími zeměmi vyšší o celou polovinu. Zatímco v Česku onemocní rakovinou ledvin průměrně 30 lidí ze sta tisíc za rok, v ostatních zemích Evropské unie je to v průměru necelých 15 lidí.

Většina lidí jde k lékaři, až když objeví krev v moči. I když to nemusí znamenat, že je pozdě, nebývá to zase včas. Včasným podchycením nemoci bývají většinou preventivní prohlídky s nějakým nálezem.

Rakovina ledvin se poměrně dobře léčí, dnes používané preparáty pomůžou až 60 procentům pacientů, kteří žijí i s touto diagnózou dlouhá léta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Květa Moravcová mluví o nárůstu počtu lidí s rakovinou ledvin v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

V Česku nejčastěji onemocní rakovinou ledvin muži nad 40 let, kteří mají chronický zánět močových cest.

Obranou před rakovinou ledvin je hodně pít, protože ledviny zbavují krev přebytečné vody a odpadů a potřebují proto „propláchnout“. Měli bychom také pečlivě rozmýšlet, které léky užívat a co jíst a v jakém množství.

Podle lékaře Bohumila Skály by pak měly být samozřejmostí preventivní prohlídky u dobrého praktického lékaře, který by měl znát nejen nás, ale celou naši rodinu.

„Od dospělého praktika se předpokládá, že bude s těmi lidmi o tom pořád mluvit – srozumitelně mluvit. Nedělej to, dělej to, nauč se to, postupně jim říkat: ‚Hele, jsi už ve věku, kdy musíš, měl bys absolvovat tato vyšetření‘,“ uvedl Bohumil Skála.

Právě díky praktickým lékařům se třeba právě nádory nacházejí v časných stádiích.

Květa Moravcová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme