Pokud vědec nehoří, nemůže nikoho jiného zapálit, říká oceněný chemik Raab

Jsou významnými badateli. Na jejich přednášky chodí nebo chodily stovky studentů, zaujmou ale i žáky základních škol. Svůj vědní obor dokážou skvěle propagovat a právě za to si vysloužili cenu předsedy Akademie věd. Filozof Erazim Kohák, matematik Michal Křížek a chemik Miroslav Raab.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předání Ceny předsedy Akademie věd ČR za propagaci a popularizaci výzkumu 2013, Miroslav Raab

Předání Ceny předsedy Akademie věd ČR za propagaci a popularizaci výzkumu 2013, Miroslav Raab | Foto: Filip Jandourek

Cenu vědcům předal předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Spolehl se na doporučení poroty.

„Zajímavé je, že i loni v druhém ročníku jsme udělili ceny pánům a dámám, kteří jsou skvělí popularizátoři, ale jsou také skvělí vědci. Myslím si, že to jde ruku v ruce. Ne každý dobrý vědec je dobrý popularizátor, ale každý dobrý popularizátor je dobrý vědec,“ tvrdí.

Profesor Kohák z Filozofického ústavu je podle akademické poroty nejen jedním z mála originálních českých filozofů, ale zásadně se podílel i na restauraci české filosofie po roce 1989 a obnovení důvěry v tento obor.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vědci oceněnými za popularizaci svého oboru mluvila Klára Bílá

„Je to pokus o život ve vědomí. Nežít tupě, nežít čistě pudově, ale žít vědomě. Vědomě volit, co je dobré a co zlé, co chci konat a čemu se chci vyhnout, o čem ten život je. Vědomé úsilí, uvědomit si to. O tom je filozofie,“ vysvětluje Kohák.

Propagovat vědu je náročné, obzvlášť u čísel. „My nemáme takové krásné obrázky, jako mají astronomové třeba z Hubbleova dalekohledu, a těžko se popularizují vzorečky. Takže já se snažím popularizovat matematiku na konkrétních příkladech. Třeba Furier se pokoušel aproximovat funkce pomocí sinů a cosinů a jeho myšlenky, které jsou 200 let staré, dnes nosíme všichni ve svých mobilech,“ říká další oceněný, přední matematik Michal Křížek.

O propagaci vědy se zasloužil i chemik Miroslav Raab, který je teď už v důchodu. Jeho přednášky ale měly u studentů velký úspěch hlavně pro originalitu, názornost a srozumitelnost.

Předání Ceny předsedy Akademie věd ČR za propagaci a popularizaci výzkumu 2013, (zleva) Michal Křížek, Miroslav Raab, Erazim Kohák a Jiří Drahoš | Foto: Filip Jandourek

„To jsou ty první čtyři řádky, které mají navodit atmosféru, a to je důležité u novinářů, ale také u člověka, který chce popularizovat nějaký vědecký problém. A samozřejmě ten člověk musí sám vědět, jak je to zajímavé. Pokud sám nehoří, nemůže nikoho jiného zapálit,“ zdůrazňuje.

Ceny za celoživotní dílo uděluje předseda jen jednou za rok.

Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme