Potkani krmení „junk food“ přenesli rakovinu na potomky

Geny nejsou jedinou možností jak přenést rakovinu na další generaci. Nová studie ukazuje, že stejný vliv může mít potrava konzumovaná v době gravidity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratorní potkan

Laboratorní potkan | Foto: National Cancer Institute, Janet Stephens

U lidí se s dědičnou rakovinou prsu spojují mutace v několika různých genech (především BRCA1 a BRCA2). Laboratorní potkani na rozdíl od lidí na nádory mléčných žláz netrpí a vědci je u nich musí vyvolávat pomocí karcinogenních chemických látek. Výzkumníci z Georgetown University ve Washingtonu zjistili, že dcery potkaních samic, které v době březosti dostávaly krmení bohaté na tuky, jsou k rozvoji chemicky indukovaných nádorů mléčných žláz náchylnější. Nádory se rozvinuly u poloviny dcer samic krmených normální dietou. U dcer samic krmených „junk food“ se ale výskyt nádorů vyšplhal na celých 80 %. Sklon k rakovině se přitom u dcer projevoval, i když se celý život stravovaly zdravěji než jejich matky.

Vědci se domnívají, že tuky v „junk food“ mohou vyvolat epigenetické modifikace DNA, které se přenášejí na další generaci. Jestli stejný trend platí také u lidí, zatím není jasné. Pokud ano, znamenalo by to, že dědičná rakovina prsu může ohrožovat i ženy, které nenesou žádnou z mutací spojovaných s karcinomem mléčné žlázy.

Zdroj: NewScientist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme