Pracovat nonstop beze spánku zhoršuje podle odborníků rozhodování

Poruchy pozornosti, narušení schopnosti logicky uvažovat, nesoustředěnost a chyby při práci způsobuje podle odborníků nedostatek spánku. A v tomto stavu po probdělé noci dnes rozhodují poslanci o státním rozpočtu. Koalice chce kvůli obstrukcím opozice jednat i tuto noc. A mohlo by dojít také na permanentní zasedání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ne každý spánek je zdravý.

Ne každý spánek je zdravý. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Už jedna jediná probdělá noc znamená méně kvalitní práci, alespoň podle stovek studií, které o tom existují. Marek Preiss z Psychiatrického centra Praha říká, v čem všem může nevyspalý člověk udělat chybu.

„Je to krátkodobá paměť. Když s nesoustředí, tak si nezapamatují podněty, nedokážou s nimi pracovat tak kvalitně, jakoby tomu bylo, kdyby byli vyspalí. To zase má vliv na déledobou paměť, a to zase má vliv na rozhodování. Tím pádem ten výsledek může být prostě chybný,“ řekl Marek Preiss.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Lenky Jansové o nedostatku spánku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Souhlasí s ním také Petr Smolík z Centra pro poruchy spánku a biorytmů hradecké fakultní nemocnice.

„Při řešení jakéhokoliv složitějšího problému dochází k výpadkům soustředění, které jsou často tak krátké, že si je daná osoba nemusí uvědomit, ale dělá v tom okamžiku chyby. Výsledek práce pochopitelně podle toho potom vypadá. Ta práce je nekvalitní a často se musí předělávat nebo velmi závažně opravovat,“ uvedl Petr Smolík.

Únava tedy jednoznačně zhoršuje rozhodování, a to je právě to, za co jsou poslanci placení. Podle psychiatra Jana Cimického se rozhodování člověka únavou přinejmenším zpomaluje.

„Jeho schopnost vybrat z nabízených řešení třeba to nejvhodnější může být narušená. To znamená, že může vzhledem k určité únavě, která bezesporu v takových situacích nastává, tak ta jeho koncentrovaná pozornost může být odváděna někam jinam, a tudíž se může dopouštět chyb. To je evidentní,“ řekl Jan Cimický.

Výjimečně se prý beze spánku dá pracovat tři dny po sobě. Dělaly se takové pokusy třeba s vojáky. S časem ale šla výkonnost samozřejmě dolů.

Lenka Jansová, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme