Prapodivný evropský dinosaurus

Popisem nového druhu velociraptora vědci zodpověděli dlouholetou otázku, jak vypadali evropští draví dinosauři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nalézt první téměř kompletní kostru evropského masožravého dinosaura se podařilo až nyní

Nalézt první téměř kompletní kostru evropského masožravého dinosaura se podařilo až nyní | Foto: AMNH, NSF

V období pozdní křídy byla Evropa pouhým souostrovím. Dinosauři žili i na něm, ale byli menší a primitivnější než jejich kontinentální příbuzní. O dravých dinosaurech, kteří obývali „ostrovní Evropu“, jsme zatím nevěděli téměř nic. Nalézt první téměř kompletní kostru evropského masožravého dinosaura se totiž podařilo až nyní. Místem nálezu je Rumunsko, které jako jedna z mála částí kontinentální Evropy v pozdní křídě vyčnívalo nad vodu a dnes patří k hlavním nalezištím fosilií evropských dinosaurů. Nalezeni zde byli býložraví kachnozobí dinosauři a trpasličí sauropod, který dorůstal velikosti krávy.

Nový objev konečně odhalil i postrach zdejšího pravěkého ekosystému: 1,8 až 2,1 m dlouhého dvounohého dinosaura příbuzného velociraptorům, který je starý asi 70 milionů let. Druh dostal jméno Balaur bondoc. Slovo „balaur“ v archaické rumunštině označuje draka a „bondoc“ se překládá jako podsaditý či zavalitý. Vedle lehkonohých velociraptorů a jejich opeřených příbuzných z Číny Balaur vypadá jako velice masivně stavěný a jeho anatomie je unikátní i v dalších směrech – paleontologové popisují dvacet různých prvků, kterými se dravec liší od svých nejbližších příbuzných. Nejnápadnější odlišností je stavba zadních končetin. Pro velociraptory a jejich příbuzné je typický dlouhý a zahnutý dráp na každé noze. U nově objeveného evropského druhu jsou však tyto drápy zdvojené.

Balaur bondoc představuje zcela nový druh dravého dinosaura, který se liší od všeho, co jsme zatím znali,“ říkají paleontologové. A protože je spřízněný s dravci jako je velociraptor, ukazuje jeho objev na spojení mezi evropským souostrovím a Asií a Severní Amerikou.

Zdroj: NSF, Science Daily

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme